StoryEditor

Nowe maszyny Lemken

Poprawa funkcjonalności i obsługi oferowanych maszyn oraz wprowadzenie sprzętu o większej szerokości roboczej – tak w skrócie można scharakteryzować nowości firmy Lemken, które nie dawno zaprezentowano na Węgrzech.
28.06.2016., 13:06h

OptiLine to układ zmiany punktu ciągu w półzawieszanych pługach Lemken. Wcześniej oferowany sprzęt z kołem podporowym z tyłu nie miał takiej możliwości. Dzięki dodatkowemu siłownikowi na układzie zaczepowym można zmieniać punkt ciągu w pługach półzawieszanych, co pozwala na współpracę z lżejszymi ciągnikami. W standardowych półzawieszanych pługach linia ciągu nigdy nie trafia na środek ciągnika, według firmy Lemken zawsze odchyla się w kierunku zaoranego pola. Skutkiem tego jest ściąganie ciągnika. OptiLinie pozwala zniwelować to zjawisko. Układ w sprzedaży dostępny będzie od 2017 roku.

Kolejną nowością w ofercie pługów Lemken jest model Juwel 8 M i MV. W obu pługach kąt ustawienia korpusów zmienia się ręcznie jak w standardowym sprzęcie. W lepiej wyposażonych modelach Juwel odbywa się to hydraulicznie. Standardowym wyposażeniem modeli Juwel M i MV są korpusy DuraMaxx, w których piersi i listwy odkładnicy montowane są bez użycia śrub.
Kolejna nowości to pług Juwel TurnControl Pro, który obsługiwany jest przez ISOBUS. Do obsługi wykorzystuje się sterownik CCI 200 lub monitor zamontowany w ciągniku. Funkcje najczęściej używanych przycisków na monitorze można przypisywać także przyciskom na dźwigni wielofunkcyjnej ciągnika.

Kolejna nowość Lemkena to kultywator Karat 12. Wcześniejszy model Karat 9 miał trzy rządy belki, na których rozmieszczono elementy robocze. Karat 12 ma 4 belki, a dzięki starannemu rozmieszczeniu elementów roboczych długość nowego kultywatora względem poprzedniej wersji wzrosła tylko o 37 cm. Dzięki różnym wersjom elementów roboczych kultywator Karat można wykorzystywać do różnych zadań, od uprawy płytkiej po głęboką do 30 cm.
Nowością w segmencie bron talerzowych jest Rubin 12 o szerokości 7 m. Do tej pory najszersze maszyny uprawowe Lemken z własnym układem jezdnym miały szerokość 6 m. Maszyny o jeszcze większej szerokości wymagają zastosowania podwozia Gigant.
Jedną z takich maszyn jest brona talerzowa Heliodor 9 o szerokości 16 m. Konstrukcja wsparta jest na podwoziu Gigant 12 S.

Więcej o tych i innych nowościach Lemken będziemy pisać w najbliższych wydaniach top agrar Polska i dodatku top technika Premium.
dk

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 11:56