StoryEditor

Otwarcie nowej hali produkcyjnej New Holland w Płocku

W 20 lat po rozpoczęciu działalności w Polsce globalny koncern CNH potwierdza chęć dalszego rozwoju bazy produkcji maszyn żniwnych. Nowo otwarta inwestycja w Płocku pochłonęła niemal 100 mln. zł.
13.09.2019., 01:09h

Prezydent marki New Holland – Carlo Lambro przyjechał dziś do Płocka, by wraz z licznie zaproszonymi gośćmi przeciąć wstęgę nowiutkiej hali montażu kombajnów zbożowych i pras New Holland. Pierwszy kombajn z nowej linii produkcji zjechał już w grudniu 2018 r., ale dopiero teraz mogliśmy podziwiać halę w pełnej krasie. W sezonie montowanych będzie tu 8 kombajnów dziennie. W zależności od zamówień, na linii składane będą równocześnie modele TC oraz większa seria CX5 i CX6. Decyzję o przeniesieniu całości produkcji wymienionych modeli CX z belgijskiej fabryki w Zedelgem podjęto, m.in. w oparciu o perspektywicznie rozwijający się rynek kombajnów w Polsce. Rolnicy, coraz częściej pytają o kombajny z serii CX – mówił Adam Sulak dyrektor marki New Holland w Polsce.

Firma CNH Industrial prowadzi działalność w Polsce w Płocku (województwo mazowieckie) oraz Kutnie (województwo łódzkie), gdzie znajdują się dwa zakłady produkcyjne oraz ośrodki badawczo-rozwojowe zajmujące się przede wszystkim działalnością rolniczą, a w szczególności produktami New Holland. Obecnie w dwóch zakładach produkcyjnych firma zatrudnia 1714 pracowników.

Spółka jest obecna w Polsce, jako członek byłej Grupy Fiat, od wczesnych lat trzydziestych zeszłego stulecia. Bezpośrednie wejście firmy New Holland na polski rynek nastąpiło w 1998 r. wraz z powstaniem polskiej fabryki New Holland w Płocku, której sukcesy wywodzą się z ponad stuletniego doświadczenia stanowiącego schedę po poprzednim lokalnym producencie maszyn rolniczym, twórcy słynnych kombajnów Bizon.

Pierwszy kombajn rolniczy TC marki New Holland został wyprodukowany na jesieni 1998 r. Od tamtej pory nieustannie trwa proces modernizacji zakładu w ramach inwestycji CNH Industrial w rozwój produktów oraz nowe technologie. Tym samym krajowa fabryka z powodzeniem funkcjonuje jako jedyny zakład produkujący kombajny rolnicze w Polsce, a z jej linii produkcyjnych zjechało już ponad 50 000 kombajnów TC, zasadniczo wpływając na ewolucję przemysłu rolniczego i gospodarkę, zarówno lokalnie, jak i globalnie.

W 2017 r. firma CNH Industrial rozszerzyła swoją działalność w Polsce dzięki przejęciu sektora rolniczego Grass and Soil spółki Kongskilde Industries oraz jej zakładu produkcyjnego w Kutnie. Nowa jednostka spółki opracowuje, produkuje i sprzedaje rozwiązania z zakresu maszyn rolniczych do orki, siewu oraz prac przy sianie w ramach różnych marek, m.in. Kongskilde, Överum, Howard i JF.

W 2019 r. uruchomione zostaną nowe linie produkcyjne kombajnów serii CX5/6 w Płocku. Związana z tym inwestycja Spółki opiewa na kwotę około 25 milionów dolarów (98,1 miliona zł) oraz 6 milionów dolarów (23,6 miliona zł), które przeznaczone zostały na renowację innych obiektów. W sumie inwestycja wyniosła około 31 milionów dolarów (ok. 122 miliony zł).

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 12:46