StoryEditor

Prezentacja polowa nowych siewników Agro-Masz

Pokazy polowe pozwalają z bliska przyjrzeć się pracy maszyn rolniczych. Taka idea przyświecała firmie Agro-Masz, która w ramach Agro-Tour 2017 zaprezentowała możliwości nowych siewników Salvis.
18.08.2017., 22:08h
Odwiedziliśmy jedne z takich pokazów w firmie Agromarket Jaryszki. Siewniki Slavis występują w dwóch wariantach -Z i T. Pierwszy z nich przeznaczony jest do siewu w technologii Strip Till, drugi pozwala na tradycyjny siew.

Obie maszyny mają możliwość podsiewu nawozu. Zbiornik o łącznej objętości 3,8 tys. litrów pozwala na zasypanie 1750 litrów nawozu i 2050 litrów materiału siewnego. Zbiornik na nawóz wykonany jest ze stali nierdzewnej podobnie jak aparat wysiewający granule, dzięki czemu nie trzeba się obawiać o korozję detali.

Salvis Z wsparty jest z przodu na wale oponowym, który zagęszcza glebę pomiędzy śladami ciągnika. Następnie pracuje 9 krojów tarczowych rozcinających resztki pożniwne. Tuż za nimi glebę spulchnia 9 zębów. Ich maksymalna głębokość pracy może wynosić 30 cm. Zęby przed uszkodzeniem chronione są za pomocą hydraulicznego zabezpieczenie typu non stop. Elementy robocze prócz uprawy roli wprowadzają w glebę granule nawozu. Rozluźnioną pasowo glebę zagęszcza wał oponowy.

Nasiona umieszczane są przez redlice talerzowe współpracujące z kółkiem dociskowym. Na maszynie zamocowanych jest 18 redlic wysiewających. Transport ziarniaków jest pneumatyczny, a wentylator napędzany jest z hydrauliki ciągnika. natomiast napęd aparatów wysiewających jest elektryczny. Sygnał do rozpoczęcia pracy pochodzi od koła ostrogowego napędzanego od wału oponowego.

Drugi model Salvis T choć na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny, to jednak diametralnie różni się od wersji Z. Pierwszą różnicę widać w sekcji uprawiającej. W modelu T za doprawienie gleby do siewu odpowiada podwójna sekcja talerzowa. Tuż przed talerzami aplikowany jest rzutowo nawóz. Rozluźniona gleba zagęszczana jest przez wał oponowy. Nasiona umieszczane są w glebie przez 24 redlice talerzowe z kółkiem dociskowym. pt

Fot. Twardowski
Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 16:41