StoryEditor

Ursus C-330: Lekkie kierowanie w trzydziestce

Legendarny Ursus C-330 i ładowacz czołowy to zestaw, który pracuje w wielu gospodarstwach. Mankamentem niewielkiego ciągnika jest brak wspomagania układu kierowniczego, co utrudnia codzienną pracę z ładowaczem.
09.08.2019., 14:08h
Jeden z naszych Czytelników zamontował wspomaganie układu kierowniczego z podzespołów, które miał w gospodarstwie. Na osi popularnej „trzydziestki” zamontował siłownik dwustronnego działania. Na przedłużeniu tłoczyska rolnik zamontował przeguby kulowe, które połączył ze zwrotnicami.

Oryginalna kolumna kierownicza została wymontowana. W to miejsce pomysłowy rolnik zamontował orbitrol. Układ wspomagania zasilany jest pompą hydrauliczną od ciągnika Wladimirec T25. Pompa napędzana jest z koła rozrządu przy pompie wtryskowej. Po montażu okazało się, że nie trzeba było wymontowywać sprężarki układu pneumatycznego, nie była konieczna nawet wymiana paska do napędu pompy. Zbiornik oleju hydraulicznego pochodzi z samochodu osobowego. W układzie mieści się 1,5 l oleju.

Układ wspomagania dobrze spisuje się podczas pracy z ładowaczem. Jego zalety rolnik docenia także podczas prac polowych. dk
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 05:50