StoryEditor

Nowy Lexion zaskakuje rozwiązaniami

W tym roku mija 25 lat oprowadzenia kombajnów Lexion do produkcji. Jubileusz to okazja do prezentacji nowej, drugiej generacji kombajnów Lexion, które dostępne będą na przyszłoroczne żniwa. Oto obszerny materiał, który zdradza najważniejsze innowacje wprowadzone w nowych maszynach.
31.07.2019., 16:07h

Jak informuje Claas nowa seria Lexion to nie modyfikacja dotychczasowych modeli, tylko zupełnie nowa konstrukcja. Największe zmiany dotyczą młocarni, zarówno w maszynach klawiszowych i hybrydowych. O szczegółach za chwilę.
Upraszczając można przyjąć, że nowe kombajny oferowane będą w czterech seriach: Lexion 5000 to maszyny z wytrząsaczem 5-klawiszowym, Lexion 6000 ma wytrząsacz 6-klawiszowy, Lexion 7000 to maszyny z układem omłotowym APS Synflow Hybrid o szerokości młocarni 1420 mm, Lexion 8000 to najwydajniejsze maszyny z APS Synflow Hybrid z młocarnią 1700 mm szerokości. Oferta nowych kombajnów Lexion obejmuje sześć modeli z wytrząsaczem klawiszowym i siedem maszyn hybrydowych. Moc kombajnów mieści się w przedziale od 313 do 790 KM w przypadku flagowego modelu Lexion 8900. W nowych kombajnach dostępny będzie układ automatycznej regulacji parametrów zbioru Cemos Automatic, a w kabinie zamontowany będzie nowy terminal dotykowy Cebis.
W zakresie nowości z obszaru rozwiązań elektronicznych warto wspomnieć o Field Scaner, który zamontowany jest na środku kabiny w przedniej części. Skaner pomocny jest w prowadzeniu kombajnu w łanie poprzez rozpoznawanie jego granicy z lewej lub prawej strony lub ścieżek opryskowych. Nowy jest także Quantimetr zamocowany na końcu przenośnika ziarnowego. Producent informuje, że nowe urządzenie wymaga tylko jednej kalibracji w ciągu roku dla jednego zbieranego gatunku.
Wszystkie modele są teraz wyposażone w układ zarządzania mocą Dynamic Power zależnie od potrzeb maszyny. Teraz wszystkie kombajny Lexion wyposażone będą również w układ chłodzenia silnika Dynamic Cooling z poziomo ułożonymi chłodnicami, oraz pracują z obrotami silnika 1800 – 1900 obr min. Wszystkie te elementy wpływają na niższe zużycie paliwa oraz efektywne wykorzystanie mocy.
 
Największe zmiany w kombajnach klawiszowych
APS Synflow Walker to nowa młocarnia dla kombajnów Lexion 5000 i Lexion 6000 z wytrząsaczem klawiszowym. Pierwszym elementem jest bęben przyspieszający APS o średnicy 450 mm, drugi to bęben młócący, którego średnica wzrosła do 755 mm i znajduje się na nim teraz 10 cepów. Za bębnem młócącym pracuje nowy bęben separujący o średnicy 600 mm, a ostatnim elementem jest odrzutnik, który transportuje słomę na wytrząsacz. W kombajnach Lexion 5000 młocarnia ma szerokość 1420 mm, a w Lexion 6000 - 1700 mm. Zwiększenie średnicy bębna młócącego wpłynęło na zmniejszenie kątów pomiędzy klepiskami, co zapewnia bardziej swobodny przepływ masy przez młocarnię. A to przekłada się na niższe spalanie ON. Dzięki modyfikacjom w układzie omłotowym aktywna powierzchnia oddzielania na klepiskach wynosi od 2,66 do 3,18 m2.
Nowy jest także układ jednoczesnej regulacji szczeliny wszystkich klepisk. Odbywa się to hydraulicznie na terminalu Cebis. Podczas zbioru w trudnych warunkach np. jęczmienia można poprzez terminal Cebis unieść listwę domłacającą, która znajduje się pomiędzy bębnem APS i bębnem młócącym. Listwa domłacająca jest także zintegrowana z układem Cemos Automatic, więc w razie potrzeby może się ona unosić i opuszczać automatycznie. Używając klucza możliwa jest także zmiana szczeliny tylko pod ostatnim nowym bębnem separującym. Większa szczelina pod separatorem wskazana jest podczas zbioru np. soi i kukurydzy.
Ciekawostką jest to, że możliwa jest wymiana klepisk pod każdym bębnem. W przypadku APS klepisko wymieniane jest jak dotychczas od przodu od strony przenośnika pochyłego. W przypadku klepiska pod bębnem młócącym możliwa jest wymiana jego przedniej części. W tym celu w kombajnach z kołami konieczne jest demontaż lewego koła. W maszynach z TerraTrac nie trzeba nic demontować. Wystarczy odkręcić z lewej strony dwie śruby mocujące element klepiska i wysunąć je na lewą stronę. Podobnie demontowane jest klepisko pod nowym separatorem.
Obroty bębna w nowej młocarni mogą wynosić od 160 do 920 obr./min. W zależności od zbieranego gatunku kombajnista wybiera czy chce pracować na przełożeniu z niskimi, czy z wysokimi obrotami. Precyzyjna regulacja prędkości bębna odbywa się na Cebis. Claas wprowadzając dodatkowy separator musiał skrócić nieco wytrząsacz klawiszowy. Powierzchnia oddzielania ziarna na klawiszach wynosi od 5,40 do 6,46 m2.
W nowych kombajnach klawiszowych montowany jest układ czyszczenia Jet Stream, który oferowany był do tej pory wyłącznie w kombajnach hybrydowych. W nowym układzie czyszczenia pracuje sześć lub osiem wentylatorów, które odpowiadają m.in. za oddzielanie plew tuż za podsiewaczem. Długi kanał przez który prowadzone jest powietrze zapewnia silny strumień powietrza na sitach. Dostępny jest oczywiście układ niwelacji pochylnia kosza sitowego na skłonach 3D.
W kombajnach Lexion 5000 zbiornik na ziarno ma pojemność od 9000 l, a w sześcioklawiszowych Lexion 6000 nawet 13 500 l. Dostępnych jest siedem różnej długości rur wyładowczych, które zapewniają opróżnianie zbiornika z prędkością od 110 do 130 l/min. Dla największego klawiszowego kombajnu Lexion 6900 można zamówić układ opróżniania zbiornika o wydajności 180 l/min. Naciskając jeden przycisk na podłokietniku w kabinie wydajność wyładunku można obniżyć o 50% do 90 l/min. To przydatna funkcja podczas końcowego napełniania przyczepy. Co ważne możliwe jest zatrzymanie wyładunku ziarna przy niepełnym opróżnieniu zbiornia, i opróżnienie rury w celu jej złożenia. Poza tym we wszystkich nowych Lexionach zwiększono kąt wychylenia rury wyładowczej do 105 stopni, co zapewnia kombajniście lepszą widoczność podczas wyładunku.
Za obsługę kombajnu odpowiada nowy dotykowy terminal Cebis, który dostępny był nieco wcześniej w kombajnach Tucano. Wszystkie funkcje i okna terminalu można dowolnie ustawiać pod preferencje kombajnisty. Monitor Cebis zintegrowany jest z nowym podłokietnikiem, monitor można dowolnie przesuwać na podłokietniku. Wszystkie najważniejsze funkcje podczas zbioru obsługiwane są dźwignią C-Motion.
W kombajnach Lexion 5000 i Lexion 6000 pracują silniki Mercedes-Benz o mocy od 230 kW/313 KM do 340 kW/462 KM. Jedynie w największym klawiszowym kombajnie Lexion 6900 pracuje silnik MAN o mocy 373 kW/507 KM. Silniki MAN wykorzystywane w nowych Lexionach to niskoobrotowe jednostki napędowe.
Układ zarządzania mocą Dynamic Power pozwala zmieniać wydajność jednostki napędowej w 10 stopniach zależnie od obciążenia kombajnu. Moc wzrasta zawsze podczas wyładunku ziarna. Gdy zapotrzebowanie na moc jest mniejsze Dynamic Power obniża moc co pozwala zaoszczędzić na paliwie.
Układ gąsienicy TerraTrac 40 km/h dostępny jest w czterech kombajnach klawiszowych, w tym również w pięcioklawiszowym Lexion 5500. Poza tym można zamówić kombajn z przednimi kołami o maksymalnej wysokości 2,15 m (42 cale z przodu) i 1,75 cm wysokości z tyłu (34 cale). Warto dodać, że przednie koła o dużej średnicy mocowane są na aż 20 szpilek (przy prędkości 40 km/h). Claas informuje, że największy pięcioklawiszowy Lexion 5500 dzięki nowej młocarni nie ustępuje pod względem wydajności zbioru dotychczasowym maszynom z 6 klawiszami.
 
Nowe modele hybrydowe
APS Synflow Hybrid to nowa młocarnia modeli hybrydowych. Pracuje w nich bęben przyspieszający APS, bęben młócący również o średnicy 755 mm z 10 cepami i bęben wprowadzający masę do rotorów. Średnica kierującego masę do rotorów bębna została zwiększona do 600 mm. Dzięki temu przeprojektowano kanały zasilające oraz łopatki zasilające w początkowej długości rotorów. Zdaniem Claas zapewnia to bardziej płynny przepływ masy niż w modelach oferowanych dotychczas. Układ regulacji i wymiany klepisk jest niemal identyczny jak w maszynach klawiszowych.
Największy nowy Lexion 8900 nie ma jak na razie sobie równych jeśli chodzi o pojemność zbiornika na ziarno. Do flagowego modelu można zamówić zbiornik, który ma pomieści 18 000 l. Do tego dochodzi imponująca wydajność wyładunku 180 l/sekundę.
Kombajny hybrydowe Lexion 7000 i 8000 napędzane są silnikami Mercedes-Benz i MAN (niskoobrotowe). Moc największego Lexion 8900 uzyskana z motoru MAN wynosi 581 kW/780 KM. To o 110 kW/150 KM więcej niż w największym do tej pory Lexion 780. Podczas prezentacji nowych kombajnów Lexion, Claas zaprezentował także nowy heder 1380 Vario o szerokości roboczej 13,8 m, dedykowany do największego modelu Lexion 8900. 
W Lexion 7000 i Lexion 8000 wykorzystuje się także układ zarządzania mocą Dynamic Power oraz układ chłodzenia Dynamic Cooling. Układ gąsienicowy TerraTrac, 40 km/h, dostępne są we wszystkich modelach Lexion 7000 i 8000 poza najmniejszym modelem 7400.
Warto zaznaczyć, że wiele rozwiązań opisanych przy kombajnach klawiszowych dostępnych jest tak samo w maszynach hybrydowych,
 
Claas informuje, że w kolejnym roku czyli 2020 produkowane będą jednocześnie dwie generacje oferowanych do tej pory kombajnów Lexion czyli seria 600 i 700 oraz zaprezentowane niedawno nowe modele. 
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 13:01