StoryEditor

Zakiszanie pasz w rękawach

Rozwój sprzętu i produkcji rękawów foliowych sprawił, że rośnie zainteresowanie takim sposobem magazynowania pasz.
17.04.2016., 14:04h

Wtłaczanie przez specjalistyczną prasę silosującą pociętej zielonki do rękawów sprawia, że przechowywana jest w warunkach beztlenowych. Ważne jest równomierne ubicie materiału roślinnego i dobre pocięcie zielonki (4-6 cm). Jak wyjaśnia firma BAG Polska, dzięki temu kiszonka ma dobrą jakość i straty paszy są niskie.

Prasa silosująca Budissa Bagger pozwala wtłaczać materiał z wydajnością nawet do 130 t/h. To sprawia, że dobrze funkcjonuje podczas pracy przyczepami samozbierającymi i sieczkarniami.
Rotor prasy silosującej równomiernie wypełnia rękaw i zapewnia mocne ubicie paszy. Na końcu rękawa jest stalowa krata połączona systemem lin z maszyną. Ciągły napływ paszy zwiększa ciśnienie wywierane na kratę, co powoduje przesuwanie się maszyny i ciągnika do przodu. Posuw regulowany jest za pomocą hamulców bębna lin. Prasy silosujące nowej generacji (Budissa Anker Bagger) mogą pracować także bez systemu kraty i lin. Do uzyskania pożądanego stopnia ubicia paszy w rękawie wykorzystywana jest wtedy specjalna kotwica wpuszczona w rękaw. Praca maszyną typu Anker umożliwia wykonywanie rękawów o długości nawet do 150 m i pojemności ok. 550 ton.

Prace przebiegają sprawnie, bo przy zbiorze zielonek lub całych roślin kukurydzy z 10 ha już po 2 godzinach mamy gotowy rękaw foliowy z paszą na cały rok. Po zamknięciu rękawa trzeba go szczelnie zamknąć i dodatkowo okryć siatką ochronną, aby zabezpieczyć folię przed uszkodzeniem przez zwierzęta.

W rękawie można magazynować trawy, lucernę, GPS, CCM, kiszonkę z kukurydzy, wysłodki buraczane i młóto. Można w nich przechowywać także zgniecione lub ześrutowane ziarno zbóż lub kukurydzy. Na rynku są firmy, które oferują usługowe zakiszania pasz w rękawach foliowych.
opr. jj

Fot. firmowe

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 12:19