StoryEditor

Chrząszcz japoński coraz bliżej Polski! Czy zagraża naszym uprawom?

Federalne Ministerstwo Rolnictwa wprowadza środki mające na celu ochronę przed chrząszczem japońskim. Szkodnik żerujący, pochodzący z Azji, stwarza duże zagrożenie dla rolnictwa i leśnictwa.

03.08.2024., 18:00h

Ponad 300 gatunków roślin żywicielskich – w tym wiele gatunków drzew, roślin uprawnych i winorośli – chrząszcz japoński (Popillia japonica) może wyrządzić ogromne szkody. W związku z nowym odkryciem chrząszczy w Bazylei w Szwajcarii niedaleko granicy Niemcy intensyfikują swoje działania zapobiegawcze. Ryzyko zadomowienia się chrząszcza japońskiego w południowych krajach związkowych jest szczególnie wysokie.

Zobacz także: Stonka kukurydziana na północy Polski. Jak można zabezpieczyć rośliny?

BMEL, Federalny Instytut Badawczy Roślin Uprawnych, Instytut Juliusa Kühna (JKI), monitorują sytuację i współpracują z odpowiedzialnymi organami ds. zdrowia roślin w krajach związkowych i krajach partnerskich w UE i Szwajcarii. Kraje związkowe są odpowiedzialne za monitorowanie i inicjowanie lokalnych działań fitosanitarnych mających na celu tępienie chrząszczy. JKI opracowało już plan awaryjny we współpracy z krajami związkowymi wiosną 2022 r.

Sytuacja staje się poważna

- Nowe odkrycie chrząszcza w przygranicznej Bazylei na początku lipca pogorszyło sytuację Badenii-Wirtembergii i Niemiec. Chrząszcza japońskiego można wprowadzić w dowolne miejsce w Niemczech, na przykład jako „pasażera na gapę” w pojazdach lub z rośliny i części roślin, takie jak bukiety kwiatów – mówi dr. Bernhard C. Schäfer, kierownik specjalistycznego instytutu ds. zdrowia roślin w JKI.

Kiedy szkodnik już się zadomowił, bardzo trudno się go pozbyć. Zdaniem Schäfera doświadczenia z Włoch pokazują, że owad ten w ciągu pierwszych kilku lat od pojawienia się może naturalnie rozprzestrzeniać się na odległość do 10 km rocznie. „Należy temu zapobiec. Jako federalny instytut badawczy jesteśmy w ścisłym kontakcie z lokalnymi władzami stanowymi i liczymy na wsparcie ludności”.

Pułapki wabiące na chrząszcza

We wszystkich krajach związkowych prowadzone są obecnie regularne badania z wykorzystaniem specjalnych pułapek wabiących. Ze względu na wyższe ryzyko środki te zostały szczególnie zintensyfikowane w Badenii-Wirtembergii. Należy zapobiegać epidemii za pomocą środków zapobiegawczych. Materiał zielony i glebę z obszaru porażenia i strefy buforowej, np. z regionu Bazylei, gdzie po raz ostatni odkryto chrząszcza japońskiego, można transportować na inne obszary wyłącznie pod ściśle określonymi warunkami, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chrząszcza.

image

UWAGA! Na plantacjach buraka pojawiły się przędziorki. Jak je zwalczyć?

Co możesz zrobić?

  • Obywatele mogą również wnieść znaczący wkład w ochronę lokalnych roślin i ekosystemów oraz pomóc we wczesnym wykrywaniu szkodników żerujących. W związku z tym BMEL apeluje:
  • Podejrzewane przypadki porażenia należy natychmiast zgłaszać służbom ochrony roślin danego kraju związkowego. Zestawienie odpowiedzialnych organów, w tym dane kontaktowe, można znaleźć w Internecie.
  • W przypadku znalezienia podejrzanego chrząszcza należy go schwytać i zabezpieczyć w zapieczętowanej tubie lub słoiku, a następnie przekazać władzom w celu dokładnej identyfikacji. Należy także podać datę odkrycia i dokładną lokalizację.
  • Aby zapobiec zawleczeniu, podróżni powinni dokładnie sprawdzić pojazdy i bagaż przed powrotem z regionów silnie porażonych (północne Włochy, południowa Szwajcaria). Ponadto nie należy zabierać ze sobą żadnych roślin, kwiatów ciętych, warzyw ani owoców.

Alfons Deter

topagrar.com

Fot: Pixabay

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. wrzesień 2024 12:21