StoryEditor

Herman Hanhart: W biologicznej ochronie roślin mamy dwa rozwiązania

Ważnym tematem poruszanym podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu była kwestia utrzymania zdrowego łanu w obliczu redukowanych środków ochrony roślin. Jednym z naszych rozmówców był Herman Hanhart z izby rolniczej z Nadrenii Północnej-Westfalii. 
15.12.2022., 12:12h
Jednym z aktualnych tematów jest wykorzystanie biologicznych środków ochrony roślin. Czy to naprawdę przyszłość dla rolników? 

– Myślę, że jednym z ważnych czynników jest wybór odmian o wysokiej zdrowotności. W zakresie metod biologicznej ochrony roślin mamy dwa rozwiązania. Pierwsze to CRISPR-Cas, czyli edycja genów, a drugie to technologia wyciszania genów RNAi. To są przyszłościowe rozwiązania. Metodą CRISPR-Cas można bardzo szybko zareagować wstawiając gen odporności. W technologii RNAi fragmenty genów podawane są w cieczy roboczej i dostają się do komórek wirusów, grzybów i szkodników. Patogen przestaje rosnąć i umiera. Opryski RNAi muszą być jeszcze zatwierdzone jako środki ochrony roślin. Technicznie jesteśmy więc gotowi do stosowania metod biologicznych, ale w rzeczywistości jeszcze potrzeba sporo czasu do praktycznego zastosowania na polach.

Obejrzyj cały wywiad!
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 19:28