StoryEditor

Artur Szymczak: uprawa gleby wymaga dokładnego planowania w całym płodozmianie

Jednym z partnerów sesji „Uprawa i technika 1” był Artur Szymczak z firmy Kuhn Maszyny Rolnicze. Rozmawialiśmy z nim m.in. o uprawie gleby w warunkach powtarzających się okresów suszy, oszczędnym gospodarowaniu wodą, a także zabiegach pozwalających poprawić strukturę gleby.
11.12.2022., 16:12h

Nasz rozmówca wskazał, że zmiany klimatyczne tj. okresowe susze i nawalne deszcze maja duży wpływ na podejście do uprawy gleby. Tak naprawdę każdy rolnik powinien dokładnie planować zabiegi uprawowe dla pełnego sezonu wegetacyjnego. Ważną rolę w tym planowaniu odgrywa płodozmian, okazuje się, że nie zawsze konieczna jest głęboka uprawa przed siewem. Celem głębokiej uprawy jest stworzenie warunków do gromadzenia wody w glebie, która będzie dostępna dla roślin w późniejszym terminie.

Plan uprawy powinien uwzględniać także gromadzenie materii organicznej w glebie, np. rozdrobnionej słomy czy uprawę międzyplonów. Każdy z zaplanowanych zabiegów powinien przynieść zamierzony cel. Gdy plan jest gotowy można go łatwo korygować dostosowując się do aktualnych warunków pogodowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak uprawiać pola i do jakich celów dążyć, jak dbać o utrzymanie właściwej struktury gleby, a także poznać zalety nowych systemów uprawy gleby obejrzyj cały film.

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 08:03