StoryEditor

Japończyk o zwiększonej mocy

  Znany już rolnikom fungicyd Yamato 303 SE ma rozszerzony zakres stosowania, zarówno w stosunku do chronionych roślin, jak i zwalczanych patogenów. 
30.01.2015., 11:01h

 Yamato 303 SE zaleca się stosować zapobiegawczo, interwencyjnie i wyniszczająco w zwalczaniu kompleksu chorób pochodzenia grzybowego w uprawie pszenicy ozimej i jarej, żyta, jęczmienia ozimego i jarego, już od początku fazy strzelania w źdźbło aż do końca fazy kłoszenia (BBCH 30−59). Obecnie, w uprawie buraka cukrowego środek może być stosowany nie tyko do zwalczania chwościka, ale też do ochrony uprawy przed sprawcą brunatnej plamistości liści. Z kolei w uprawie rzepaku ozimego oprócz sprawców czerni krzyżowych, zgnilizny twardzikowej i szarej pleśni Yamato 303 SE przeznaczony jest do ochrony przed suchą zgnilizną kapustnych i mączniakiem prawdziwym. 

Yamato 303 SE to fungicyd zawierający kombinację dwóch substancji aktywnych – tiofanatu metylu i tetrakonazolu. Tiofanat metylu należący do grupy benzimidazoli jest inhibitorem mitotycznego podziału jądra komórkowego, hamuje oddychanie. Wykazuje on bardzo dużą wszechstronność i aktywność grzybobójczą oraz jest wysoce skuteczny przed infekcją, a także we wczesnych fazach zakażenia. Użyty zapobiegawczo chroni rozwijające się młode tkanki i organy, natomiast zastosowany w okresie inkubacji hamuje zarodnikowanie grzybów. Właściwości tiofanatu metylu sprawiają, że Yamato 303 SE jest dobrze pobierany także w niskich temperaturach, dlatego może być stosowany już od wczesnej wiosny, gdy temperatura powietrza przekracza 5°C. Tetrakonazol łatwo przenika przez woskową warstwę kutikuli, jednocześnie szybko przemieszczając się, jest jednolicie rozprowadzany w tkankach rośliny. Ten związek z grupy triazoli, o działaniu leczniczym i zapobiegawczym hamuje syntezę steroli. Ponad 80% substancji aktywnych jest w ciągu 1 h wchłaniane przez roślinę, reszta pozostaje w kutikuli i jest stopniowo uwalniana w ciągu kolejnych dni. W sezonie fungicydem Yamato 303 SE można wykonać maksymalnie 1 zabieg. Zaleca się opryskiwanie drobnokropliste, z użyciem wody w ilości 200−400 l/ha.

mw

 

Fot. firmowe

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 15:16