Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Kolejne kraje walczą z pożarami

Obrazek

W Ukrainie Rosjanie zrzucają bomby zapalające na dojrzałe pola zbóż i rzepaku, by maksymalnie zrujnować ten kraj gospodarczo. Od ubiegłego tygodnia pożary nękają także południową i zachodnią Europę. Palą się setki hektarów lasów, pola uprawne oraz domy. Życie straciło już kilkaset osób, a najgorzej jest w Portugalii i Hiszpanii, gdzie od wielu tygodni panują rekordowe upału.

Janusz Biernacki19 lipca 2022, 16:31
Od ubiegłego tygodnia światowe media donoszą o silnych pożarach w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Chorwacji, Grecji, na Krecie, Węgrzech i we Włoszech. Płoną także kurorty turystyczne, skąd trzeba ewakuować wiele tysięcy osób. Przyczyną tych tragicznych zdarzeń są zaprószenia ognia lub celowe podpalenia. Sprzyja im natomiast wielotygodniowa susza, wysuszone trawy, krzewy i część poszycia leśnego, upalna temperatura, dochodząca w cieniu do 45–47°C oraz silne wiatry wzmagane szalejącymi pożarami, co utrudnia ich gaszenie. Do tego zadania brakuje strażakom wody, gdyż wiele rzek w tych rejonach ma niskie stany, nie pozwalając czerpać jej dużo i w szybkim tempie.

W akcji gaśniczej, poza wieloma wozami strażackimi, uczestniczą też helikoptery oraz specjalne samoloty cysterny, a w akcji gaśniczej bierze udział również wojsko.

W większości z tych krajów wprowadzono już stany alarmowe lub wyjątkowe, gdyż poza stratami materialnymi po pożarach, na skutek upałów umiera coraz więcej ludzi. W samej tylko Portugalii między 7 a 13 lipca zmarło 238 osób, a w Hiszpanii ok. 360.

Do Polski obecnie nadciąga falą upałów i rośnie zagrożenie pożarami. Oby ich skutki nie były tragiczne. Wyprzedzając te zdarzenia i zmniejszając ich ryzyko, wiele nadleśnictw wydało już zakazy wstępu do lasów lub znacząco je ograniczyły (patrz mapki).

[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)