StoryEditor

Kukiz’15 chce by rolnicy uprawiali konopie włókniste

Kukiz’15 wraca do pomysłu uprawy przez rolników konopi. W Sejmie został złożony już projekt ustawy, którego celem jest dywersyfikacja dochodów rolniczych. Pomysłodawcy twierdzą, że rozwój tej niszy rynkowej może też wpłynąć na wzrost dochodów budżetu państwa.  
16.07.2018., 08:07h
W Polsce uprawa konopi włóknistych ma szeroką tradycję i przez długi czas nie kojarzyła się z narkomanią, a wiązała się przede wszystkim z ich szerokim zastosowaniem w przemyśle włókienniczy. Rozwój tego przemysłu uległ jednak załamaniu na przełomie lat 80/90. Jeszcze w 1970 r. powierzchnia upraw konopi włóknistych w Polsce wynosiła 14 tys. ha. i od tego czasu stale malała, by w 1992 roku wynieść jedynie 48 hektarów.

Według danych pochodzących z GUS-u i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 2004-2015 areały upraw tych roślin wahał od kilkuset do maksymalnie 1,3 tys. ha. Wzrost powierzchni upraw w porównaniu do lat ubiegłych spowodowany był m.in. uruchomieniem dopłat bezpośrednich związanych z produkcją konopi, a także nowymi możliwościami zastosowania surowców z plonów konopi w sektorach poza włókienniczych np. budownictwie, do produkcji innowacyjnych, drogich bioproduktów (medycyna, paraleki, kosmetyki).

Daleko nam jednak np. do Francji, gdzie uprawa konopi włóknistych zajmuje 10 tys. ha. i zapewnia 70% ogólnoświatowej produkcji. Klub Kukiz’15 chce to teraz zmienić. 
- Konopie siewne to jest naprawdę bardzo dobra roś...
Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 01:07