StoryEditor

Nawet w suszy warto chronić zboża. Jak to zrobić dobrze?

W ostatnich latach pogoda nie rozpieszcza rolników. Raz powodzie, raz susze… Co roku trapią nas pytania jak zatem chronić łan zbóż przy tak ekstremalnie zmiennych warunkach pogodowych? Na te pytania podczas naszych seminariów porad udzielała dr Zuzanna Sawinska z Uniwersytetu Przyrodniczego  w Poznaniu.
08.01.2019., 12:01h
– Najczęściej trapią nas susze – jak np. w poprzednim sezonie. Ważne jest, aby mieć wiedzę, ile litrów wody potrzebują poszczególne  rośliny uprawne do wyprodukowania 1 kg s.m. – podkreślała dr Zuzanna Sawinska. Do tego celu  można wykorzystać współczynnik transpiracji wg Roemera. Przykładowo pszenica do wyprodukowania 1 kg s.m. potrzebuje 356 l wody, a rzepak 610 l wody.

Suchy rok niestety nie zmniejszył silnie presji chorób – jesienią obserwowaliśmy presję m.in. mączniaka czy rdzy brunatnej. Pojawiła się także septorioza paskowana liści. Na jęczmieniu pojawiły się plamistość siatkowa czy rynchosporioza. Jedną z przyczyn silnej presji chorób była m.in. długa wegetacja jesienna.

– W roku 2018 mimo suszy wystąpiła w znacznym nasileniu rdze – żółta, brunatna – mówiła dr Sawinska. Rdza żółta jest patogenem, którego znaczenie będzie silnie wzrastać. Od 2011 r. izoluje się w Europie rasy „Warrior” i „Kranich”, które mają silne zdolności adaptacyjne do warunków meteorologicznych – podkreślała dr Sawinska.
Monitoring i ochrona już od jesieni
Długa jesień oznacza konieczność częstego monitoringu plantacji, nie tylko pod kątem chorób, ale także mszyc czy skoczków – wektorów żółtej karłowatości jęczmienia.
– W tym roku jesienią ze względu na silną presję chorób konieczny był zabieg, tzw. T0. Jego wykonanie nie oznacza rezygnacji z zabiegu T1 na wiosnę – przekonywała dr Sawinska. Jeśli wiosna jest deszczowa i zapowiadane są opady deszczu to zabiegi wykonujemy profilaktycznie, ponieważ infekcja jest już zanim my ją zobaczymy – uczulała ekspertka. mw

Fot. Walerowska
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 14:56