StoryEditor

Nie ma finalnej decyzji w sprawie przyszłości glifosatu w UE. Będzie dogrywka

Finał dotyczący przyszłości glifosatu w UE odbędzie się w.. dogrywce. Państwa członkowskie UE nie znalazły większości kwalifikowanej za lub przeciw zatwierdzeniu glifosatu na kolejne 10 lat. 
13.10.2023., 13:10h
W piątek w Brukseli państwa członkowskie UE nie znalazły większości kwalifikowanej za lub przeciw wnioskowi Komisji Europejskiej o zatwierdzenie tego herbicydu na kolejne 10 lat. Komisja Europejska ogłosiła to w piątek za pośrednictwem serwisu społecznościwego X (dawniej Twitter).
Po tym, jak Urząd UE ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał pozytywną ocenę herbicydu – EFSA nie był w stanie zidentyfikować „żadnych krytycznych obszarów problematycznych” – Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim przedłużenie zatwierdzenia glifosatu o 10 lat.

Państwa członkowskie bez większości kwalifikowanej

Przedstawiciele krajów UE musieli w piątek głosować nad przyszłością glifosatu na forum Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz Komisji Europejskiej (SCOPAFF). Przypomnijmy, że mogą podjąć tę decyzję jedynie większością kwalifikowaną. Ale to się nie wydarzyło. Większość kwalifikowaną osiąga się, gdy większość 55% państw członkowskich, reprezentujących co najmniej 65% populacji UE, zagłosuje za lub przeciw wnioskowi Komisji.
Nie wiemy też kto i jak głosował. Komisja Europejska nie ogłosiła jeszcze dokładnych wyników głosowania ani stanowisk poszczególnych państw członkowskich.

Nowe głosowanie w sprawie glifosatu za kilka tygodni

Za kilka tygodni Komisja Europejska przedstawi projekt rozporządzenia tzw. komisji odwoławczej. Rzeczniczka Komisji Europejskiej potwierdziła to już wczoraj, zakładając, że w SCOPAFF nie ma większości kwalifikowanej.
W komisji odwoławczej przedstawiciele państw członkowskich musieliby ponownie głosować nad propozycją. Jeżeli i tutaj nie będzie większości kwalifikowanej, Komisja Europejska mogłaby podjąć decyzję w sprawie przyszłości glifosatu bez głosowania państw członkowskich.

Z Brukseli dla top agrar Polska
Konstanitin Kockerols
Konstantin Kockerols
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

Korespondent top agrar w Brukseli

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 17:29