StoryEditor

Program azotanowy po nowemu. Kiedy będzie można stosować nawozy azotowe w 2023 roku?

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że w styczniu będzie przyjęty program azotanowy. Wszystko wskazuje na to, że zawarty w nim będzie elastyczny termin nawożenia. Jeżeli się to potwierdzi, to rolnikom rozwiąże to problem, który mieli w ostatnich latach w lutym, gdy nie było śniegu i mrozu, wegetacja na polach ruszała wcześniej, a przepisy nie pozwalały wyjechać z azotem wcześniej niż 1 marca.
15.12.2022., 16:12h

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska rozpatrzyła informację rządu na temat ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

Trwa przegląd programu azotanowego

Od 2017 r. kwestie są regulowane „Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Obecnie trwa przegląd tego programu.  To między innymi efekt raportu Komisji Europejskiej z wykonania dyrektywy azotanowej za lata 2016- 2019. Sformułowana została w nim rekomendacja dla Polski dotycząca skupienia wysiłków na ograniczeniu eutrofizacji wód śródlądowych i morskich. Podkreślono, iż rolnictwo stanowi istotną presję w zakresie tego zjawiska, choć rząd przekonuje, że sytuacja poprawia się. Analizy stężeń azotanów w wodach powierzchniowych i podziemnych wykazały ich spadek.

Jakie zmiany w programie azotanowym?

Po przeprowadzonych kompleksowych analizach, w stosunku do obowiązującego od 2020 r. Programu działań, wprowadzono zmiany dotyczące:

  • zastosowania elastycznego wiosennego terminu nawożenia,
  • aktualizacji wskaźników produkcji nawozów nat...
Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 08:32