StoryEditor

Przygotowani na wiosnę – cykl Wiosennych Konferencji Osadkowski SA

Po suchym lecie, długa i ciepła jesień ma swoje konsekwencje w stanie zdrowotnym i rozwoju upraw ozimych. Jak postępować z roślinami i polami na wiosnę – radzili eksperci z firmy Osadkowski SA na jednej z cyklicznych Wiosennych Konferencji 2019 w Jeziorkach k. Leszna.
08.03.2019., 12:03h
Na imprezie z cyklu Wiosenne Konferencje firmy Osadkowski SA w Jeziorkach ogólną strategię działania firmy i zakres jej produktów przedstawił v-ce prezes firmy Osadkowski SA – Marek Pawłowski (patrz galeria). Z kolei pozostali eksperci firmy przedstawili na spotkaniu specjalistyczne działy spółki, w tym agrotechniczny, ubezpieczeniowy i rynków rolnych.

Mimo niedoborów wody w glebie po lecie, długa i łagodna jesień i niemal brak zahamowania wegetacji zimą spowodowały, że uprawy ozime prezentują się w dość dobrej kondycji. Jednak na tych korzystnych warunkach skorzystały też chwasty i choroby. Między innymi na te elementy zwrócił uwagę Marcin Kaczmarek – kierownik działu doradztwa i rozwoju w firmie Osadkowski. – Zwłaszcza na jęczmieniu ozimym widać jesienne infekcje sprawców rdzy, mączniaka i plamistości siatkowej. W celu zwalczania tych patogenów należy zwrócić w zbożach ozimych szczególną uwagę na zabiegi T-0 i T-1 – stwierdził ekspert. Firma opracowała trzy strategie ochrony fungicydowej zbóż, zależnie od presji chorób i potrzeb łanu:
  • Zboża zdrowy łan Premium
  • Zboża zdrowy łan Standard
  • Zboża zdrowy łan Ekonomiczny.

W pierwszej, od fazy pełni krzewienia do drugiego kolanka (BBCH 25–32), poleca się mieszaninę Tern Premium 575 EC w dawce 0,6 l/ha i Unix 75 WG (0,6 kg/ha). Tern Premium zawiera propikonazol i fenpropidynę, a s.cz. Unix jest cyprodynil. Kombinacja ta zwalcza mączniaka i choroby podstawy źdźbła. W późniejszym okresie rozwoju łanu (BBCH 34–69) w wariancie Premium przewiduje się zastosowanie mieszaniny Elatus Plus (0,6 l/ha) i Plexeo 60 EC (0,8 l/ha). Środki te eliminują sprawców rdzy brunatnej i żółtej, septoriozy paskowanej i s. plew.

W strategii Standard firma poleca w pierwszym wiosennym zabiegu trójskładnikowy fungicyd Palazzo w dawce 1,4–2 l/ha, a w późniejszym terminie kombinację Megysto (0,8 l/ha + Rekord 125 SC (0,5 l/ha). Z kolei opcja ekonomiczna zakłada wykonanie trzech zabiegów. W fazie BBCH 25–32 mieszaninę Tern Premium (0,8 l/ha) i Profinity 180 SC (0,3–0,5 l/ha). Do ochrony kolejnych liści, w tym flagowego, w BBCH 34–51, Tazer 250 SC (0,6 l/ha) + Buzz Ultra DF (0,2–0,33 kg/ha). Do ochrony kłosów firma poleca natomiast fungicyd Matador 303 SE (1,5 l/ha).

Doradca zaprezentował na spotkaniu także korzyści wynikające ze stosowania wielofunkcyjnego adiuwantu AS 500 SL m.in. w roli zmiękczacza wody, funkcji ważnej zwłaszcza dla herbicydów. – Dezaktywując twardą wodę, eliminując z niej zasadowe jony Ca i Mg pozwala ograniczyć dawkę środka, a jednocześnie poprawić jego skuteczność chwastobójczą. Na przykład dawki preparatów bazujących na glifosacie można zmniejszyć z 3 do 2 l/ha – podkreślił Kaczmarek. Z kolei adiuwant Lewar pH Fungi pozwala obniżyć odczyn wody z ok. 8 do ok. 5,5, co, zdaniem prelegenta, poprawia efektywność działania m.in. fungicydów. Natomiast środek Zero piany służy m.in. do eliminowania efektu pienienia się cieczy roboczej w zbiorniku oraz skutków jej pozostałości. Produkt ogranicza bowiem odkładanie się i zasychanie cieczy roboczej na suficie zbiornika opryskiwacza, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń upraw podczas kolejnych zabiegów i pozwala na efektywniejsze mycie sprzętu.

Interesująca dla praktyki rolniczej, zwłaszcza po wprowadzeniu nowych zarządzeń odnośnie do gospodarowania azotem, jest koncepcja firmy przeniesienia wiosennego nawożenia tym składnikiem rzepaku na… jesień. W tym rozwiązaniu firma Osadkowski poleca podanie jesienią, podczas rozwoju rozety liściowej, 200 l/ha RSM 32 (84 kg/ha N) w kombinacji z blokerem działania azotu N-Lock Max. Wiosną, wg tej strategii, można wówczas dopiero w fazie wydłużania się pędu zastosować 250 l/ha RSM 32 (105 kg/ha N) lub saletrosan 30 w dawce 300 kg/ha (90 kg/ha N).

Zaprezentowana na konferencji nowiną agrotechniczną dla plantatorów ziemniaka jest natomiast system DSG (ang. Don’t Stop Grow – nie przestawaj rosnąć). W tym rozwiązaniu na etapie zaprawiania bulw firma poleca biostymulujący nawóz Maxi Grow (0,5 l/ha) i środek poprawiający jakość i właściwości gleb H-850 WG w dawce 2 kg/ha. Nawóz Maxi Grow może być ponadto stosowany w formie nalistnej. Firma poleca go bowiem także w dawce 0,25 l/ha, gdy rośliny mają ok. 15 cm wysokości oraz w fazie wykształcania bulw O,5 l/ha), łącznie z nawozem dolistnym Barrier Si Ca (2 l/ha) i podczas kwitnienia (0,75 l/ha), także z ww nawozem (2 l/ha).

Nowością w ofercie firmy Osadkowski jest z kolei wysokoskoncentrowany, schelatowany nawóz mikroeleementowy Alfa Mikro, którego producentem jest firma ADOB. Produkt w litrze zawiera 20 g N oraz mikroelementy: 40 g Mn, 10 g Cu, 15 g Zn, 2 g Fe i 2,5 g Mo. Zdaniem przedstawiciela firmy, dzięki schelatowaniu przez EDTA składników pokarmowych są one w 100% rozpuszczalne w wodzie, szybko przyswajane przez rośliny, a nawóz można mieszać z wszystkimi ś.o.r.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 20:56