StoryEditor

Rynek zbóż: kolejny tydzień ze spadkami

Trend spadkowy cen zbóż także w tym tygodniu ma kontynuację. Obniżki dotyczą wszystkich gatunków, choć nie w każdym regionie kraju.
28.02.2019., 22:02h
Spadków w cennikach firm skupowych ciąg dalszy. W najmniejszym stopniu według naszej dzisiejszej sondy dotknęły one żyto. Tylko w dwóch spośród sondowanych przez nas skupów ceny są niższe niż przed tygodniem – w woj. kujawsko-pomorskim o 25 zł/t i w woj. łódzkim o 40 zł/t. W jednym nawet w woj. świętokrzyskim cena żyta podniosła się o całe 10 zł/t. Celowo zaznaczam tak spektakularny wzrost, ponieważ jest to jedna z trzech podwyżek odnotowanych w naszej najnowszej sondzie. Druga dotyczy pszenżyta również o 10 zł/t do poziomu 740 zł/t w jednym z punktów woj. łódzkiego, a trzecia dotyczy pszenicy paszowej – wzrost ceny o 40 zł/t do 740 zł/t, również w woj. łódzkim.

Spadki najczęściej o 20 zł/t

Dzisiejsze spadki cen skupu to najczęściej 20 zł/t. Trudno mówić o tym, że spadki cen na giełdach mają bezpośrednie przełożenie na ceny krajowe. Niższych cen należy raczej upatrywać w tym, że rolnicy może nie masowo, ale jednak ruszyli do skupów. Te na zwiększoną podaż zareagowały naturalnie obniżając ceny. W rozmowach z niektórymi, którzy zdecydowali się na sprzedaż pada czasem argument, że sprzedają zboże tylko dlatego, że nie otrzymali jeszcz...
Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 12:11