Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Susza „tylko” w 7 województwach i 4 uprawach

Obrazek

Kolejny raport suszy rolniczej, obejmujący okres od 21 czerwca do 20 sierpnia 2021 r. wskazuje, że susza po raz kolejny zmniejsza swój zasięg i nasilenie. Jest to efekt występujących w tym czasie wyższych opadów oraz mniejszej ewapotranspiracji.

Janusz Biernacki27 sierpnia 2021, 11:20
W okresie sześciodekadowym, tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia br. w kraju zmniejszył się deficyt wody dla roślin uprawnych średnio o 20 mm w stosunku do poprzedniego raportu. Największe niedobory wody odnotowano w województwie pomorskim i wielkopolskim, nieco mniejsze w woj. zachodniopomorskim i podkarpackim oraz kujawsko-pomorskim, lubelskim i lubuskim.
W wyniku występujących w tym czasie warunków wilgotnościowych IUNG – PIB stwierdza wystąpienie suszy rolniczej w Polsce na terenie siedmiu województw (patrz mapa):
  • pomorskiego,
  • wielkopolskiego,
  • zachodniopomorskiego,
  • podkarpackiego,
  • kujawsko-pomorskiego,
  • lubuskiego,
  • lubelskiego.

Zjawisko dotyczy czterech upraw, tj. kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych i roślin strączkowych. W kukurydzy na kiszonkę wystąpiło w 56 gminach, w kukurydzy na ziarno w 44, na plantacjach krzewów owocowych w 16, a u roślin strączkowych w 6.
Susza rolnicza
Suszę rolniczą oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od 21 marca do 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego (KBW) poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb. Obojętnie w którym okresie zjawisko wystąpi, to plony ostateczne będą niższe przynajmniej o 20% w skali gminy, w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)