StoryEditor

Spadło dużo deszczu, ale nie wszędzie

Synoptycy pogodowi przestrzegali przed intensywnymi opadami w poniedziałek i wtorek. Ich przewidywania sprawdziły się dla polski centralnej i południowej. Niestety, niewiele deszczy spadło w rejonach, gdzie brakuje go najbardziej, tj. w woj. pomorskim, zachodniopomorskim i na północy woj. wielkopolskiego.
24.08.2021., 12:08h
Minionej doby najintensywniejsze opady wystąpiły w pasie Słubice, Zielona Góra, Leszno, Kalisz, Łódź, Kozienice, Lublin, Sandomierz. Lokalnie przekroczyły one znacznie wartość 50 mm. Dotyczy to zwłaszcza okolic Słubic (woj. lubuskie), Świebodzina (woj. lubuskie), Konotopy (woj. lubuskie), Pleszewa (woj. wielkopolskie), Puław (woj. lubelskie), czy Bychawy (woj. lubelskie; patrz mapa).
Sytuacja na rzekach
Według sygnalizacji hydrologicznych na godz. 08:00; 24.08.2021, po wczorajszych opadach deszczu stan alarmowy na rzekach, nie wyodrębniony na mapie, został przekroczony na 4 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 10 cm na stacji Świebodzice na rzece Pełcznica. Stan ostrzegawczy został natomiast zanotowany na 4 stacjach w dorzeczu Wisły, 6 w dorzeczu Odry i na jeden stacji morskiej.
Generalnie w krajowych zlewniach sytuacja hydrologiczna jest dość stabilna.
W dorzecze Wisły stan wody układa się w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Stan wysoki zanotowano na Bystrzycy oraz lokalnie w ujściowym odcinku Wisły, na Przemszy, Rabie, Białej Tarnowskiej i Liwcu. 
W dorzeczu Odry stan wody układa się w strefie średniej i niskiej,...
Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 01:57