StoryEditor

Szwecja: Dramatyczny spadek zbiorów pszenicy i rzepaku w 2023 roku

Rekordowo niska produkcja zbóż w Szwecji. Pomimo rekordowej powierzchni zasiewów, ubiegłoroczne zbiory spadły o 17% poniżej średniej z ostatnich pięciu lat.
17.05.2024., 16:00h

Pszenica i kukurydza w cieniu suszy

Rolnicy w Szwecji zebrali w 2023 roku nieco więcej zboża niż szacowano w listopadzie, jednak było to znacznie mniej niż w poprzednim roku. Zgodnie z przedstawionymi teraz ostatecznymi szacunkami w ubiegłym roku pomimo rekordowej powierzchni zasiewów zebrano jedynie 4,328 mln ton zbóż, w tym kukurydzy na ziarno. To było o 26% mniej niż w 2022 roku i o 17% mniej niż średnia z ostatnich pięciu lat.

Wyłączając suchy 2018 roku, jest to najgorszy wynik od 2006 roku. Wstępne szacunki z listopada wskazywały nawet na 4,2 mln ton. Z całkowitych zbiorów 100,2 tysiąca ton pochodziło z ugorów, które w 2023 roku zostały przeznaczone na produkcję zbóż.

Zobacz też: Nadwyżka zbóż w magazynach - jak rząd zagospodaruje nadprodukcję?

Zbiory pszenicy ozimej, najważniejszej uprawy, wyniosły 2,636 mln ton. Były one „tylko” o 13% mniejsze niż w 2022 roku i o 3% mniejsze od średniej z ostatnich 5 lat. Z kolei z powodu suszy wiosennej i wczesnoletniej plony zbóż jarych były znacznie niższe, czasem nawet o ponad 40% w porównaniu z rokiem poprzednim.

W przypadku owsa zauważono, że duży udział upraw ekologicznych spowodował, że plony były ogólnie niższe niż w poprzednich latach.

Rzepak i rzepik poniżej oczekiwań

Według ostatecznych szacunków zbiory rzepaku i rzepiku wyniosły 304,8 tysięcy ton, co oznacza, że były one o 29% niższe niż rekordowe zbiory w 2022 roku i o 11% niższe niż średnia z ostatnich pięciu lat. Rolnicy często zgłaszali bardzo duże problemy z chwastami. Wynik ten był gorszy niż szacowano w listopadzie.

Lepsze prognozy zbiorów na ten rok

Według szwedzkiego urzędu rolniczego Jordbrugsverketie bardzo niskie wyniki zbiorów w 2023 roku były spowodowane przymrozkami, suszą wczesnoletnią i deszczami późnoletnimi. Rolnicy zgłaszali, że żniwa były opóźnione lub niemożliwe z powodu intensywnych opadów. Odsetek niezebranych pól wyniósł 2,3%, co jest najwyższym wynikiem od 2012 roku.

W tym roku prognozy zbiorów są znacznie lepsze. Europejska organizacja zrzeszająca handlarzy zbożem (COCERAL) przewidywała w drugiej połowie marca, że w Szwecji zbiory wyniosą około 5,6 mln ton zbóż oraz 380 tysięcy ton rzepaku i rzepiku.

image

USDA szacuje rzepak, a ceny stanęły w miejscu?

Tekst: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 16:05