StoryEditor

Czesław Siekierski przedstawia szczegóły ustawy o dzierżawie ziemi

Kilka dni temu pojawił się dokument „Polska Wieś 2024. Raport o stanie wsi”. Podczas konferencji poświęconej 20-leciu polskiego rolnictwa w UE red. Karol Bujoczek miał okazję porozmawiać z Czesławem Siekierskim, ministrem rolnictwa na tematy bieżące i kondycji gospodarstw. Jakie szczegóły ustawy o dzierżawie?

Minister Siekierski uważa, że aby sytuacja w rolnictwie oraz nastroje w gospodarstwach się poprawiły, konieczna jest stabilizacja rozchwianych rynków, na które wpływ miały takie czynniki jak wysoka inflacja, ceny nawozów i ceny środków ochrony roślin, materiału siewnego oraz ceny paliwa. Jednocześnie na polski rynek wpłynęła znacząca ilość zbóż z Ukrainy. Dodatkowo do polskich gospodarstw miał wejść jednocześnie Zielony Ład, który nakładał kolejne obwarowania na gospodarstwa, które i tak były już mocno obciążone.

- Nałożyło się szereg niekorzystnych czynników, które zadecydowały o pewnym niezadowoleniu wśród rolników, pogorszyła się opłacalność – mówił Czesław Siekierski. Zaznaczył, że struktura polskich gospodarstw zmieniła się w ostatnich 20 latach, koncentracja postępuje.

Przeorganizowanie Wspólnej Polityki Rolnej

Czesław Siekierski uważa, że zmiany Planu Strategicznego są możliwe, ale trudne, gdyż wymagają również zmian w budżecie.

- W przyszłości należy patrzeć w szczególności na względy finansowe, rynkowe, żeby było pewnego rodzaju wsparcie w obszarze ubezpieczeń, a rolnik powinien się kierować informacją z rynku, jaką działalność prowadzić. Rolnictwo bardzo mocno zależy od warunków pogodowych – mówił minister. Zaznaczył, że konieczne będzie również wspieranie gospodarstw z produkcją zwierzęcą, aby przetwarzać zboże.   

- Zielony Ład musi być racjonalnie zorganizowany i wprowadzany nie w czasach kryzysu i trudnej sytuacji. Trzeba więcej rozmawiać z rolnikami, dlaczego podejmowane są jakieś działania – dodał Siekierski.

Ustawa o dzierżawie ziemi

Czesław Siekierski zaznaczył, że w przygotowaniu ustawy o dzierżawie ziemi należy zabezpieczyć interesy obydwu stron, zasady użytkowania, czy korzystania z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz innych świadczeń osób oddających grunty w dzierżawę oraz korzystania z różnych form pomocy krajowej i unijnej dla dzierżawców.

- Chcemy żeby ci, którzy tą ziemię uprawiają mogli korzystać z dopłat do paliwa, z suszowego, dopłat do kukurydzy – wymieniał minister rolnictwa. Zaznaczył, że ważne jest to, aby były to umowy wieloletnie, z odpowiednim okresem wypowiedzenia.

- Chcemy żeby ta ustawa trafiła do Sejmu do końca roku. Wymaga to konsultacji z rolnikami – dodał szef resortu rolnictwa i podkreślił, że duży problem stanowi ustalenie faktycznej liczby rolników.

Zobacz cały wywiad poniżej!

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 21:04