Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Wiodące firmy nawozowe tracą zyski

Obrazek

Mosaic Co, amerykańska wiodąca firma produkująca nawozy rolnicze, nie osiągnęła prognozowanych zysków w trzecim kwartale roku. Podobna sytuacja dotknęła inne firmy z branży. 

Maryia Khamiuk15 listopada 2022, 11:21

Rekordowe koszty produkcji nawozów

Na początku tego roku ceny składników wykorzystywanych w nawozach - fosforanów i potasu, wzrosły do prawie rekordowych poziomów. Teraz sytuacja jest odwrotna – ceny spadły. Przyczyną tej sytuacji jest ograniczenie stosowania nawozów przez rolników na świecie dla obniżenia kosztów produkcji rolniczej.

Mosaic Co to amerykańska firma powstała w 2004 roku, która zajmuje jedną z wiodących pozycji na rynku nawozów i przychody której w 2021 roku wyniosły 12,3mld dolarów. Według Reuters firma odnotowała 4% spadek produkcji i 10% spadek wielkości sprzedaży fosforanów, co było spowodowane zakłóceniem działalności producenta na Florydzie przez huragan Ian – Mosaic Co był zmuszony zamknąć punkty przeładunkowe na kolei i porty.

Główna działalność Mosaic Co polega na trzech podstawowych gałęziach: produkcja fosforanach, potażu oraz kierowanie Mosaic Fertilizantes (brazylijska spółka zależna). Przychód z produkcji fosforanów w 2021 roku wyniósł 4,9 mld dolarów. Wydobycie fosforanów i produkcja nawozów z nich firma przeprowadza na Florydzie, Peru oraz Arabii Saudyjskiej. Potaż – wydobycie w Kanadzie i USA – przyniósł Mosaic Co 2,63 mld dolarów. Brazylijska spółka zależna tymczasem w ubiegłym roku stanowiła przychód na prawie 6 mld dolarów.

Podobna sytuacja dotknęła również konkurentów. Nutrien Ltd (NTR.TO), CF Industries Holdings Inc (CF.N) oraz Intrepid Potash Inc (IPI.N) w ubiegłym tygodniu nie poinformowały, że nie osiągnęły kwartalnych prognozowanych zysków, a wiodący producent nawozów, Nutrien, również obniżył prognozę zysków za cały rok.

mkh na podst. Reuters

fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)