Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Wymłócone zboże i rzepak – efekt gradobicia na Opolszczyźnie

Wymłócone zboże i rzepak oraz połamane łodygi kukurydzy, ziemniaków i innych upraw – to efekt wtorkowego gradobicia w kilkudziesięciokilometrowym pasie od Namysłowa do Byczyny na Opolszczyźnie.

30 lipca 2020, 13:51

Straż pożarna miała minionej doby pełne ręce roboty w związku z nawałnicami, które przetoczyły się nad Polską. Na Opolszczyźnie strażacy interweniowali aż 159 razy. Deszcz lodowych kul uszkodził tam dachy wielu posesji, poważnie ucierpiały także uprawy. Można powiedzieć jedno - to prawdziwy cud, że nikomu nie stała się krzywda.

Ale rolnicy czują się pokrzywdzeni nie tylko przez pogodę. Prawdziwym problemem jest teraz szybkie oszacowanie szkód. Jak wyjaśnia rolnik Marek Studziński z okolic Namysłowa, PZU poinformowało go, że nie może kosić i zostawić tylko pasów kontrolnych. Całe pole musi czekać na przyjazd rzeczoznawcy aż do 12 sierpnia!

- Czy wy nie rozumiecie, że to nie jest auto ze zderzonym błotnikiem, które może czekać w warsztacie? Pole to fabryka pod chmurką. Pszenica traci parametry, rzepak może porosnąć, a wy każecie czekać? Gdzie tu są rolnika interesy zabezpieczone?- tak dziś w filmiku opublikowanym na Twitterze mówił Studziński, zwracając się do PZU.


O efektach wtorkowego gradobicia i zniszczeniach w uprawach rozmawiamy z:

  • Marcinem Wołczańskim – rolnikiem z Głuszyny
  • Mariuszem Olejnikiem – prezesem Opolskiego Związku Producentów Rolnych
  • Andrzejem Tymkiewiczm– rolnikiem z Wierzbicy Dolnej
  • Józefem Mierzchałą – rolnikiem z Szarloty
  • Bronisławem Zazulą – rolnikiem z Szymonkowa
  • Franciszkiem Panicz – rolnikiem z Szymonkowa


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)