StoryEditor

Yara i Viking Malt na rzecz zmniejszenia emisji CO2

Producent nawozów Yara oraz grupa słodownicza Viking Malt zawarły umowę o współpracy na rzecz poprawy rozwoju upraw jęczmienia browarnego w celu redukcji śladu węglowego w Szwecji i Danii, a w przyszłości także w Polsce i na Litwie.
01.11.2017., 08:11h
Współpraca będzie realizowana poprzez wykorzystanie niskoemisyjnych nawozów mineralnych, wdrożenie rolnictwa precyzyjnego oraz poszerzanie wiedzy Viking Malt w dziedzinie uprawy jęczmienia i słodowania, co pozwoli na zmniejszenie nawet do 25% emisji dwutlenku węgla

W wybranych gospodarstwach referencyjnych będzie monitorowana emisja gazów powstających w procesie produkcji jęczmienia browarnego. Na podstawie wyników monitoringu zostaną ustalone cele dla producentów jęczmienia, a gospodarstwa dostarczające surowiec do Grupy Viking Malt otrzymają zalecenia oraz specjalne narzędzie do obliczania śladu węglowego czyli aplikację „Cool Farm Tool", w rozwoju której Yara ma znaczący wkład. 

Precyzja w agrotechnice

Produkcja wysokiej jakości jęczmienia dla przetwórstwa słodowego, w zmieniającym się klimacie, jest dużym wyzwaniem dla rolników, których wspierają w tym z jednej strony producenci słodu, z drugiej fabryki komponentów stosowanych przy uprawach, głównie nawozów.

Firma Yara opracowała rozwiązania precyzyjnego nawożenia, umożliwiające optymalizację stosowania azotu w zależności od warunków pogodowych panujących w okresie wegetacji. Ułatwią one rolnikom osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu białka i poprawę efektywności wykorzystania azotu. Ta nowoczesna strategia nawożenia umożliwi pełne wykorzystanie potencjału plonowania nowych odmian jęczmienia browarnego, pozwalając na równoczesną kontrolę poziomu białka, ale również na poprawę gęstości ziarna. 

– Naszym dostawcom zależy zarówno na osiąganiu wysokich i odpowiedniej jakości plonów, jak i ochronie środowiska naturalnego. Chcemy przyczynić się do zmniejszenia wpływu naszych produktów na klimat. Staramy się wdrażać nasze działania już na samym początku procesu. To idealny krok do wzrostu efektywności wykorzystania zasobów naszych słodowni – mówi Kasper Madsen, prezes zarządu Grupy Viking Malt. 

Nawozy ograniczające emisję CO2

W działalności rolniczej ważne jest, aby używać nawozów, które sprawiają, że emisja szkodliwych gazów jest jak najmniejsza. Nawozy mineralne Yara mają niski ślad węglowy, dzięki zastosowaniu przy ich produkcji najnowszej technologii katalitycznej. 

– Nasza współpraca z Viking Malt jest ważną częścią strategii skupiania się na potrzebach rolników. Oferujemy zrównoważone rozwiązania nawożenia, dzięki naszej szerokiej wiedzy o plonowaniu, jakości i wydajności wspieramy rolników również w osiąganiu zysku z upraw. Nawiązanie naszej współpracy pozwoli przyspieszyć wprowadzanie nowoczesnych metod nawożenia w gospodarstwach na różnych rynkach – mówi Jari Pentinmäki z firmy Yara, dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Europie. 

„Cool Farm Tool” to aplikacja online, której rolnicy mogą bezpłatnie używać w celu obliczania śladu węglowego, zużycia wody oraz wpływu bioróżnorodności na proces uprawy. 
Źródło: materiały prasow
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 10:59