StoryEditor

Zwiększona produkcja nawozów azotowych – popyt na nawozy rośnie?

Według szacunkowych wolumenów produkcji nawozów za ostatni miesiąc, które opublikowała Grupa Azoty, wynika, że sierpień jest trzecim i kolejnym miesiącem z rzędu, kiedy to zwiększa się produkcja nawozów azotowych. Spółki wyprodukowały 251 tys. ton nawozów azotowych, a wzrost produkcji wynika ze zwiększającego się popytu.
13.09.2023., 10:09h

Ponad 100 tys. ton nawozów azotowych więcej

Grupa Azoty opublikowała komunikat, z którego wynika, że sierpień jest kolejnym miesiącem z rzędu, kiedy to produkcja nawozów azotowych się zwiększa. W tym miesiącu wyprodukowano 251 tys. ton nawozów dla porównania, w maju 2023 roku było to 140 tys. ton.
Jeżeli chodzi o nawozy wieloskładnikowe, w lipcu Grupa Azoty poinformowała o produkcji na poziomie 47 tys., ton, natomiast w sierpniu było to już 54 tys. ton. Jak zaznacza producent, wzrost produkcji nawozów wynika ze zwiększającego się popytu.

Barierą kolejnych wzrostów w produkcji jest w dalszym ciągu import produktów spoza krajów Unii Europejskiej nieobjętych cłem, które produkowane są przy użyciu tańszych surowców.

- Zgodnie z prognozami, od III kwartału obserwujemy istotne ożywienie w segmencie Agro - w związku z tym Spółki Grupy Kapitałowej zwiększają produkcję nawozów. Wyzwaniem dla Grupy Azoty nadal pozostaje wymagająca sytuacja w Segmentach Tworzyw oraz Chemii, gdzie istotną rolę odgrywa duży, niekontrolowany napływ do Europy produktów wytwarzanych poza UE, w oparciu o tańsze surowce, które są produkowane w mniej wymagającym otoczeniu regulacyjnym, głównie w krajach azjatyckich – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

opr. Bernat Patrycja na podst. komunikatu Grupy Azoty
Fot: Sierszeńska
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 06:00