StoryEditor

1,2 mld złotych kar za nieprawidłowości w grupach

W stosunku do 38 grup producentów owoców i warzyw wciąż toczą dochodzenia w sprawie nieprawidłowości w wydawaniu unijnych funduszy. Część kar jakie nałożyła na nas Komisja Europejska udało się zmniejszyć.
06.08.2019., 16:08h
Sprawa nieprawidłowości przy finansowaniu grup producenckich ciągnie się od wielu lat i dotyczy ogromnych pieniędzy. Polska na ich zakładanie otrzymała bowiem z Unii Europejskiej 8 mld zł czyli 90% całego unijnego budżetu na ten cel.

Obecnie w kraju działa 262 grupy producentów owoców i warzyw. Wymiar sprawiedliwości prowadzi postępowania wobec  38 grup, z których 35 ogłosiło upadłość. Wartość pomocy finansowej wypłaconej dla tych 35 grup, wyniosła prawie miliard złotych. O wyjaśnienia w tej sprawie na jednym z ostatnich posiedzeń Sejmu poprosili posłowie, którzy pytali na czym polegał mechanizm wyłudzeń unijnych dotacji.

- W toku przeprowadzenia monitoringu przestępczości związanej ze środkami unijnymi zidentyfikowano dwa podstawowe mechanizmy przestępcze, swoiste dla tego typu przestępczości. Mechanizmy te określono dla naszych roboczych potrzeb jako łańcuch podmiotów  oraz drugi – karuzele dotacyjne. Mechanizm łańcucha podmiotów polega na stworzeniu lub wykorzystaniu przez sprawców kilku podmiotów gospodarczych, które potwierdzają nierzetelne lub nieprawdziwe informacje dotyczące sprzedaży towarów i usług lub znacznie zawyżają k...
Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 01:32