StoryEditor

100 mln euro pomocy dla rolników nadal w oczekiwaniu. Węgry cały czas nie spełniły warunku

Węgierski rząd najwyraźniej ma trudności z dotrzymywaniem umów na szczeblu UE. Wbrew temu, co zostało uzgodnione z Komisją Europejską, rząd w Budapeszcie nadal nie zniósł nielegalnie nałożonych ograniczeń handlowych na dostawy ukraińskich produktów rolnych. 
29.05.2023., 15:05h
Dopóki tak się nie stanie, władze w Brukseli nie przedłożą państwom członkowskim UE do zatwierdzenia planowanego pakietu pomocowego w wysokości 100 mln euro z rezerwy rolnej dla rolników z Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Według doniesień, Komisja dała to jasno do zrozumienia podczas Specjalnej Komisji Rolnictwa (SCA) 22 maja. 

Pomoc obiecana przez Komisję Europejską prawie cztery tygodnie temu jest powiązana z warunkiem „quid pro quo” (coś za coś). A mianowicie, wszystkie ograniczenia importowe nałożone bezprawnie przez zainteresowane państwa członkowskie na Ukrainę miały zostać zniesione. Według dyrektora Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa (DG AGRI), Pierre‘a Bascou, dopiero wtedy cały pakiet zostanie przedłożony Komitetowi Wspólnej Organizacji Rynku (CMO) w celu podjęcia decyzji.

Postawa Węgier odwleka przyznanie pomocy w czasie. Rolnicy we wspomnianych pięciu krajach pilnie czekają na środki z Brukseli, które mają chociaż częściowo zrekompensować im utracone dochody z powodu nadmiernego importu produktów rolnych z Ukrainy.

Wyraźne naruszenie unijnego prawa

W przeciwieństwie do Węgier, Polska, Bułgaria i ostatn...
Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 15:04