StoryEditor

Izraelskie innowacje: Rewolucja w rolnictwie na rzecz zrównoważonej przyszłości

W świecie dotkniętym kryzysem żywnościowym i zakłóceniami w dostawach Izrael wyróżnia się jako centrum innowacji rolniczych. Izraelskie przedsiębiorstwa, takie jak ICL, Netafim i BioBee, prowadzą innowacyjną rewolucję technologiczną, wprowadzając na rynek technologie, które maksymalizują efektywność, poprawiają zrównoważenie i zmieniają sposób produkcji żywności. Te postępy dają nadzieję na przyszłość dla branży.
26.05.2023., 13:05h

Postępy w rolnictwie w obliczu kryzysu

Obecnie świat zmaga się z powszechnym kryzysem żywnościowym, który rzuca cień na naszą przyszłość. Zmiany klimatu, ekstremalne warunki pogodowe i wzrost populacji narażają systemy żywnościowe. Te wyzwania, w połączeniu z pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie, zakłócają łańcuchy dostaw i utrudniają eksport rolno-spożywczy. Państwa starają się zagwarantować podstawowe zapasy żywności, co wprowadza dodatkową presję na już obciążone zasoby. W obliczu tych wyzwań izraelskie technologie oferują innowacyjne rozwiązania w zakresie tych problemów, odkrywając nowe podejście do praktyk rolniczych.
Izraelskie przedsiębiorstwa stanowią przykład rewolucji technologicznej w rolnictwie, zmieniając tradycyjne metody i wprowadzając nowe standardy efektywności i zrównoważonego rozwoju.

ICL Group - makymalizacja wykorzystania składników pokarmowych dla roślin

ICL Group to globalne przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w rozwoju innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie gospodarki surowcami mineralnymi. Jedną z najbardziej obiecujących innowacji ICL jest technologia nawozu eqo.x. Ten zaawansowany nawóz o kontrolowanym uwalnianiu z biodegradowalną powłoką maksymalizuje efektywność wykorzystania składników odżywczych, ograniczając jednocześnie straty do środowiska. Dzięki temu rośliny mają większą dostępność składników odżywczych, co przekłada się na zwiększenie plonów i poprawę zrównoważenia rolniczego. Przykładami takich rozwiązań są Polysulphate i Potash for Life (P4L).

Firma wprowadziła również na rynek indyjski narzędzie diagnostyczne o nazwie ICLeaf. ICLeaf to narzędzie diagnostyczne, które pomaga rolnikom identyfikować nadmiar lub niedoboru składników odżywczych. Dzięki pomiarowi dziesięciu różnych pierwiastków w próbce liścia ICLeaf przekazuje precyzyjne, aktualne informacje i zalecenia dotyczące wykorzystania składników odżywczych. Jest ono szczególnie przydatne dla indyjskich rolników uprawiających winorośle, bawełnę, banany, pomidory i granaty. ICLeaf zostało stworzone w ramach współpracy między ICL a Agricultural Research Organization ARO w Centrum Nawożenia i Żywienia Roślin (CFPN).

Agmatix, startup należący do ICL, opracował platformę technologii cyfrowych, która obejmuje ICLeaf i rozwiązania Crop Advisor. Ta platforma umożliwia odczytywanie i interpretowanie tysięcy różnych punktów danych, które są powszechnie stosowane w branży rolniczej, pozwalając naukowcom, agronomom i rolnikom podejmowanie konkretnych działań. Dzięki Agmatix rolnicy mają dostęp do danych i informacji w czasie rzeczywistym, które umożliwiają optymalizacje zarządzania składnikami odżywczymi, eliminację niedoborów i zwiększenie plonów oraz sprzedaży.
ICL angażuje się również w badania nad wykorzystaniem mikroorganizmów i biostymulatorów w rolnictwie. Ich celem jest zwiększenie zdrowia roślin, ich odporności na stres oraz ogólnej wydajności upraw. Dążąc do redukcji stosowania chemicznych środków ochrony roślin, firma stawia na biologiczne rozwiązania, które wspierają zrównoważoną produkcję żywności.

Ponadto, ICL Group aktywnie prowadzi projekty badawczo-rozwojowe w obszarze technologii precyzyjnego rolnictwa. Wykorzystując sensory, analizę danych i sztuczną inteligencję, firma opracowuje innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na dostosowanie nawożenia i zarządzania wodą do indywidualnych potrzeb roślin. To umożliwia rolnikom optymalizację procesów uprawnych, osiągnięcie większej efektywności i minimalizację negatywnego wpływu na środowisko. 

Netafim - precyzyjne dostarczanie wody i składników odżywczych bez strat do roślin

Kolejna izraelska firma, która przyniosła globalny wkład w innowacje w rolnictwie, to Netafim. Specjalizuje się w dziedzinie zaawansowanych rozwiązań nawadniania i zarządzania wodą dla rolnictwa. Firma jest uznawana za lidera w dziedzinie technologii kroplowego nawadniania, które umożliwia precyzyjne dostarczanie wody i składników odżywczych bez strat do roślin.

Jedną z kluczowych innowacji opracowanych przez Netafim jest system nawadniania kroplowego, który opiera się na zastosowaniu rur z mikro-dziurkami lub mikro-kropelkami umieszczonymi wzdłuż rzędów roślin. Ten system umożliwia dostarczanie wody bezpośrednio do obszaru korzeniowego roślin, minimalizując straty wynikające z parowania i odprowadzania wody. Dzięki temu rośliny otrzymują dokładnie tyle wody, ile potrzebują, jednocześnie oszczędzając zasoby wodne i zwiększając efektywność nawadniania.
Netafim oferuje również zaawansowane systemy zarządzania wodą, takie jak systemy monitoringu wilgotności gleby i sterowania nawadnianiem. Te technologie umożliwiają precyzyjne monitorowanie i kontrolę wielkości i czasu dostarczania wody do roślin na podstawie bieżących warunków glebowych i wymagań roślin.
Izraelska firma działa także w obszarze rolnictwa precyzyjnego. Wykorzystuje zaawansowane czujniki, oprogramowanie i analizę danych, aby dostarczać rolnikom informacje i rekomendacje dotyczące optymalnego zarządzania nawadnianiem, dawkowania nawozów i innych aspektów uprawy.

Dzięki swoim innowacyjnym technologiom nawadniania i zarządzania wodą Netafim odgrywa istotną rolę we wspieraniu zrównoważonego rolnictwa, zapewniając optymalne wykorzystanie zasobów wodnych, ograniczając straty i minimalizując negatywny wpływ na środowisko.

BioBee Biological Systems - biologiczna kontrola szkodników

BioBee Biological Systems to firma specjalizująca się w dziedzinie biologicznej kontroli szkodników i zapylania owadami. Firma jest liderem w produkcji i dostarczaniu organizmów biologicznych, takich jak drapieżne owady, do naturalnej kontroli szkodników w uprawach rolnych.
Jedną z głównych technologii oferowanych przez BioBee jest biologiczna ochrona roślin. Firma produkuje i wprowadza na rynek różne gatunki drapieżnych owadów (roztocze drapieżne, pluskwiaki Nesidiocoris, itd), które są skutecznymi naturalnymi wrogami. Są stosowane w celu kontrolowania populacji szkodników, takich jak przędziorki, mszyce itd., w tym przeciwko szkodnikom magazynowym. BioBee stosuje organizmy biologiczne wraz z zaawansowanymi technikami aplikacji, takimi jak systemy dozowania i uwalniania, aby zapewnić optymalną skuteczność biologicznej kontroli.

Inną ważną innowacją oferowaną przez BioBee jest technologia zapylania. Firma dostarcza odpowiednie gatunki pszczół i trzmieli, które są wykorzystywane do zapylania różnych gatunków roślin uprawnych, w tym owoców, warzyw oraz drzew. Zapylacze odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu plonów i jakości owoców poprzez przenoszenie pyłku między kwiatami. BioBee dba o dostarczanie zdrowych i silnych kolonii owadów zapylających oraz o opracowywanie skutecznych strategii i systemów wspomagających proces zapylania.

BioBee stale poszukuje nowych technologii i innowacji w dziedzinie biologicznej kontroli szkodników i zapylania, Firma prowadzi badania i współpracuje z instytucjami naukowymi oraz działa na rzecz zrównoważonego rolnictwa poprzez stosowanie biologicznych metod ochrony roślin.

Kraj startupów i innowacji

Innowacyjność izraelskiego rolnictwa wynika z kilku czynników.
  • Po pierwsze, Izrael boryka się z trudnymi warunkami klimatycznymi, takimi jak niedobór wody i słabe jakościowo gleby. To skłoniło do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które umożliwiają efektywne wykorzystanie zasobów i zwiększą wydajność produkcji żywności.
  • Po drugie, Izrael ma bogate dziedzictwo rolnicze i kulturę uprawy ziemi, która przekazywana jest przez pokolenia. Ta tradycja współgra z nowoczesnym podejściem do rolnictwa, sprzyjając adaptacji nowych technologii i metod.
  • Po trzecie, izraelski ekosystem startupowy sprzyja innowacjom rolniczym. Istnieje tam silna współpraca między sektorem publicznym, prywatnym i akademickim, co prowadzi do wymiany wiedzy i wspólnych badań. Również inwestorzy i fundusze venture capital są aktywni w sektorze rolniczym, wspierając rozwój i komercjalizację technologii rolniczych.
Dzięki temu rolnictwo w Izraelu stało się symbolem wydajności, innowacji i zrównoważonego rozwoju. Izraelskie technologie rolnicze znajdują zastosowanie na całym świecie, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa żywnościowego, ochrony środowiska i efektywnego wykorzystania zasobów.

Oprac. M. Khm na podst. Live Mint, ICL Group, Netafim, BioBee Biological Systems
Fot. envato.elements
Maryia Khamiuk
Autor Artykułu:Maryia Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 04:05