StoryEditor

35 lat NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”

Uchwalenie szeregu ustaw związanych z rolnictwem obiecał rolnikom minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel na uroczystościach 35 rocznicy rejestracji NSZZ RI „Solidarność”, które odbyły się 22 maja w Woli Okrzejskiej w gminie Krzywda w pow. łukowskim (woj. lubelskie).
23.05.2016., 12:05h

Jeszcze w tym roku mają być przegłosowane m.in. ustawy: o konsolidacji inspekcji i agencji rolniczych, pakt dla obszarów wiejskich, o sprzedaży detalicznej (prace są już na ukończeniu), o znakowaniu żywności, na której podstawie rodzime artykuły żywnościowe będzie można odznaczać krajem ich pochodzenia.

Powstanie Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, które kapitałowo połączone z TUW Pocztowy (własność Skarbu Państwa) kompleksowo zajmie się ubezpieczeniami w rolnictwie – zapewniał Jurgiel.

Na uroczystościach obecni byli posłowie i senatorowie PiS, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, wicewojewoda Robert Gmitruczuk, szefowie instytucji rolniczych Lubelszczyzny. Zasłużonycm działaczom rolniczej Solidarności wręczono odznaczenia państwowe, resortowe i związkowe.

W Woli Okrzejskiej w 1916 r. urodził się Henryk Sienkiewicz. W miejscowym, odrestaurowanym obecnie dworku, gdzie nasz narodowy pisarz przyszedł na świat, funkcjonuje muzeum jego imienia. Podczas uroczystości czytane były fragmenty jego największych dzieł, w wykonaniu m.in. parlamentarzystów.

Obchody poprzedziła uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. Kanonika Stanisława Chodźko, Diecezjalnego Duszpasterza Rolników Diecezji Siedleckiej.
as
Fot. J. Domiańczyk

Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 17:54