StoryEditor

6 ekoschematów w KPS: jakie wymogi, punktacja i stawki dopłat?

Ekoschematy przeszły rewolucję w Krajowym Planie Strategicznym: w miejsce 16 wariantów pozostało tylko 6. W kluczowych ekoschematach rolnicy będą musieli spełnić odpowiednie wymogi i zebrać punkty, od których zależeć będzie stawka dopłat. Zobacz wszystko, co musisz wiedzieć o ekoschematach!
02.08.2022., 18:08h

Od nowego roku mają zacząć obowiązywać nowe zasady zreformowanej – choć o dwa lata spóźnionej – Wspólnej Polityki Rolnej. O wysokości wsparcia gospodarstw zdecydują zapisy w Krajowym Planie Strategicznym.
Przypomnijmy: w ramach pierwszego filaru dopłata podstawowa wyniesie 118 €/ha. 25% puli dopłat bezpośrednich będzie związane z realizacją ekoschematów. W wysłanej do Komisji Europejskiej pierwszej wersji KPS w grudniu ub.r. ministerstwo zaplanowało 16 ekoschematów, dając do wyboru różne działania prośrodowiskowe. Do każdego działania przypisana była konkretna kwota płatności na hektar (więcej na ten temat przeczytasz w majowym wydaniu top agrar Polska).

Jeszcze na spotkaniu KRIR w Spale pod koniec maja br., komisarz Wojciechowski zapewniał, że nasz plan strategiczny, wysłany jako jeden z pierwszych pośród państw członkowskich, będzie przyjęty w pierwszej kolejności, gdyż poprawki i uwagi mają charakter raczej kosmetyczny. 

Nowa, rewolucyjna koncepcja ekoschematów

To nie kosmetyka, to operacja. W ostatnich tygodniach okazało się, że Wojciechowskiemu nie podoba się polski plan, za mało w nim wysiłków na rzecz dobrostanu z...

Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 12:23