StoryEditor

800 tys. ha objętych suszą i 550 mln zł strat

– Z meldunków jakie uzyskaliśmy od wojewodów wynika, że susza dotknęła uprawy na obszarze około 800 tysięcy hektarów, a wstępne szacunki strat opiewają na kwotę blisko 550 milionów złotych - poinformował podczas wczorajszej konferencji prasowej minister Marek Sawicki.
20.08.2015., 08:08h

Minister Sawicki, wspólnie z dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Januszem Skulichem, odbył wczoraj wideokonferencję z wojewodami, by uzyskać informację na temat stanu prac komisji, które szacują straty w uprawach na terenie poszczególnych województw.

- Poprosiłem dziś o uzupełnienie meldunków o stratach na najbliższy poniedziałek, abym mógł przedstawić informację na wtorkowym posiedzeniu rządu. Na tym posiedzeniu będziemy się analizowali skalę suszy i formy pomocy poszkodowanym - powiedział Sawicki.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że 20 sierpnia będzie opublikowany kolejny meldunek IUNG-PIB w Puławach. Według ministra wszystko wskazuje na to, że oprócz wcześniej objętych suszą upraw zbóż, rzepaku, prawdopodobnie w kolejnych meldunkach będzie to już kukurydza, rośliny pastewne oraz warzywa i okopowe.

– Te informacje i meldunki nie są jeszcze ostateczne. Dopiero kiedy prace zakończą komisje będzie można tak naprawdę podać wiarygodne dane - podkreślił minister. Jednocześnie szef resortu podkreślił, że obecnie nadal pracuje około 800 komisji szacujących straty, a po następnym komunikacie IUNG-PIB będzie ich o kilkadziesiąt więcej i dopiero po zakończeniu ich prac będzie znana ostateczna skala start.

Na wspomniany przez Sawickiego raport IUNG w Puławach czekają rolnicy w całej Polsce, którzy nadsyłają do naszej redakcji zdjęcia spalonych przez suszę plantacji kukurydzy, buraków i warzyw. Są rozgoryczeni, że mimo ogromnych strat na polach komisję szacujące szkody nie mogą przystąpić do pracy, ponieważ dotychczasowe raporty IUNG nie wykazały suszy w poszczególnych uprawach na obszarze ich gmin.

oprac. bcz na podstawie MRiRW

Fot. T. Jastrzębski

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. grudzień 2023 00:21