StoryEditor

CBA wykryło nawozowe przekręty niebezpieczne dla rolników!

CBA zatrzymało podejrzanych w sprawie niezgodnego z prawem sprowadzania i certyfikowania nawozów m.in. spoza Unii Europejskiej i wprowadzania ich do obrotu. Niektóre z nawozów otrzymywały certyfikaty bezpieczeństwa bez jakichkolwiek badań.
06.04.2018., 13:04h
CBA w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej  w Poznaniu zatrzymało kierownika Zespołu Certyfikacji Nawozów i Wyrobów Chemicznych Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Oddziału w Pile, i prowadzi śledztwo w sprawie przyjmowania przez niego łapówek. Agenci wykryli także nieprawidłowości w wydawaniu przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Oddział w Pile certyfikatów dla nawozów.

Zarzuty przedstawiono już prezesowi  pilskiego oddziału PCBiC –  89 zarzutów dotyczących wyłudzenia i poświadczenia nieprawdy w związku  z nieprawidłowościami w procedurze certyfikacji. Ogólnie padło już 213 zarzutów, m.in. przyjmowania i wręczania łapówek czterem osobom.

Akcja trwa od końca 2015 r., kiedy agenci CBA w Białymstoku zatrzymali kierownika Zespołu Certyfikacji Nawozów i Wyrobów Chemicznych Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Oddziału w Pile, który wziął 15 tys. zł łapówki. Zatrzymano także dwóch biznesmenów zajmujących się obrotem nawozami sztucznymi. Jak ustalili agenci, kierownik wielokrotnie łapówki przyjmował już wcześniej – w sumie nie mniej niż 180 tys. zł.

Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. przeprowadza ocenę zgodności nawozów pochodzących spoza Unii Europejskiej z unijnymi wymogami. Do każdego zgłoszenia celnego jest załączany certyfikat zgodności. Dowody w sprawie to m.in. dokumentacja około 200 postępowań certyfikacyjnych.

Jak ustaliło CBA, nawozy były sprowadzane spoza UE i wprowadzane do sprzedaży z fałszywymi certyfikatami. Część z nich dotyczyła certyfikatów odporności na detonację saletry amonowej 34%, które zostały wydane zanim wykonano jakiekolwiek badania potwierdzając bezpieczeństwo.
CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań w dalszym postępowaniu.

al na podst. CBA
fot. Sierszeńska
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 20:23