StoryEditor

Naprawa gazociągu na polu - do kogo należy ten obowiązek?

Pytanie: W latach 90. XX wieku kupiłem ziemię, przez którą przebiega gazociąg. W 1984 r., gdy go budowano popsuto meliorację i do dziś występują duże rozlewiska wodne. Czy możemy żądać od gazociągu naprawy?
04.04.2018., 12:04h
Budowa gazociągu, choć miała miejsce ponad 30 lat temu, przeprowadzona była na podstawie odpowiednich pozwoleń na budowę oraz wymaganych zgód. W tym czasie dokumentacja systemu melioracji mogła być szczątkowa, bądź w ogóle jej nie było. Przez to budującym gazociąg trudno było odtworzyć system melioracji. Nie można wykluczyć, że uszkodzenie systemu melioracji wynikało z zaniedbania wykonawcy. Nie zależnie od przyczyn, roszczenia związane z uszkodzeniami melioracji należało zgłaszać w terminie 3 lat licząc od dnia dowiedzenia się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia.

Innymi słowy, ówczesny właściciel miał prawo domagać się naprawienia szkody od kiedy pojawiły się pierwsze oznaki, że uszkodzono melioracje. Po 3 latach właściciel utracił prawo domagania się naprawienia szkody. Nie zmieniła tego sprzedaż nieruchomości czytelnikowi w latach 90. XX wieku. Po pierwsze, nabył ziemię ze stanem powodującym szkody. Po drugie, jeżeli w chwili nabycia nie mógł dowiedzieć się o zalewaniu pola z powodu uszkodzonej melioracji, mógłby skorzystać z uprawnień przysługujących mu z tytułu rękojmi. W żadnym razie nie przysł...
Pozostało 38% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 17:21