Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ceny energii rosną. Takiego poziomu na TGE jeszcze nie było!

Obrazek

Na Towarowej Giełdzie Energii – TGE ceny energii rosną. Dostawcy dokonują obecnie zakupów na 2023 r. Stawki są 4 razy wyższe niż zakładano dwa lata temu!

Patrycja Bernat5 lipca 2022, 16:09

4 lipca 2022 roku na TGE ceny energii osiągnęły poziom 1243 zł za MWh w ramach kontraktów, takich cen jeszcze nie było. Jak wynika z danych Towarowej Giełdy Energii, cena energii w 2021 roku z dostawą na 2023 r. wynosiła 368 zł za MWh.
W Europie Zachodniej gaz jest podstawą produkcji energii, w Polsce również, jednak prąd wyprodukowany z przetwórstwa węgla jest tańszy. Od połowy czerwca przesył gazociągiem NordStream został ograniczony przez Gazprom o 60% z powodu awarii sprężarki i od tamtej pory ceny rosną.

W holenderskim hubie TTF ceny gazu we wtorkowe popołudnie osiągnęły poziom 164 euro/MW. Na wzrost ceny gazu wpływa również pogłębienie strajku pracowników w norweskiej rafinerii. Prognozy podniesiono z poziomu 104 euro za MW do 163 euro za MW dla III kwartału br.

Strach o niedobory węgla winduje ceny energii

Obawy o niedobory węgla na kolejny sezon grzewczy, którego już teraz odczuwamy braki, dodatkowo windują ceny energii. Postoje i wyłączenia bloków węglowych spowodowały, że na 4 lipca z prac wyłączonych było ok. 22 GW mocy. Dla porównania cały system grzewczy dysponuje mocą w wysokości 53,6 GW mocy. Jak zaznaczają eksperci, ceny będą rosły tak długo, jak długo utrzymywać będziemy wysoki udział węgla w produkcji energii, gdzie kopalnie są trwale nierentowne. Szansą jest natomiast zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii.

Bezpieczeństwo energetyczne


Mateusz Morawiecki cytowany przez „Financial Times” stwierdził, że atak Rosji na Ukrainę odłożył na bok marzenia o budowaniu bezpiecznej przyszłości, która opierałaby się na zrównoważonym rozwoju, uwzględniającym jedynie zmiany klimatyczne, bo równie ważne jest obecnie bezpieczeństwo energetyczne.
Dodał również, że jednym z czynników, które podnoszą ceny energii, są koszty uprawień do emisji CO2. Koszty tych uprawień, które w ostatnich latach znacząco wzrosły, są jednym z czynników decydujących o cenach. Premier Morawiecki podkreślił także, że pięć lat temu koszt emisji  1t CO2 wynosił poniżej 10 euro, obecnie kosztuje ponad 100 euro. Tak wyoskie koszty utrudniają przedsiębiorstwom produkcyjnym inwestowanie w technologie ekologiczne.

PGNiG przez wprowadzenie olbrzymich podwyżek ma nie tylko wpływ na dużych odbiorców takich jak firmy zajmujące się produkcją chemikaliów czy wyrobów chemicznych, ale i na małe i średnie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i przetwórstwem żywności.

oprac. pb na podst. ure.gov.pl/ enerad.pl/money.pl/pap/tvn24/biznes.pl

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)