StoryEditor

Wypadek w gospodarstwie: co robić?

W rolnictwie co roku zdarza się kilka tysięcy wypadków przy pracy. Wiele z nich kończy się tragicznie, inne pozostawiają trwały uszczerbek na zdrowiu. Jeśli już zdarzy się nieszczęście – trzeba dochować procedur, by dostać odszkodowanie.
04.07.2022., 13:07h

Szczyt prac polowych to presja czasu, szybkie tempo działania i niestety, czasem zagapienie się, nieuwaga lub nonszalancja. Skutkiem są wypadki – od lekkich obrażeń, aż do utraty życia. Jesienią i latem w gospodarstwach rolnych zdarza się najwięcej wypadków przy pracy. Podczas pełnionych przeze mnie dyżurów telefonicznych w redakcji z pytaniami zwracali się ubezpieczeni rolnicy, którzy ulegli wypadkowi jeszcze w ubiegłym roku podczas żniw, doznając urazów rąk i nóg.

Błędem jest długie zwlekanie ze zgłoszeniem 

Nie zgłosili od razu zaistniałego wypadku w KRUS i teraz po przeszło 5 miesiącach, a nawet pół roku, chcieliby wypadek zgłosić i złożyć wniosek o jednorazowe odszkodowanie. Dręczy ich jednak niepewność, czy po tak długim okresie mogą wypadek zgłosić w KRUS, w jaki sposób to zrobić i co powinni uczynić, aby KRUS wszczęła postępowanie powypadkowe i czy mają szanse w tej sytuacji na otrzymanie odszkodowania.

Czytelnicy pytają, jakie obowiązki ciążą na nich, a jakie kroki winna podjąć jednostka organizacyjna KRUS w tym zakresie.

W świetle przepisów ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 202...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 13:08