StoryEditor

Co dalej z polskimi stadninami koni arabskich?

Platforma Obywatelska wezwała Premiera Mateusza Morawieckiego do objęcia osobistym nadzorem stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie oraz pociągnięcia do osobistej odpowiedzialności osób, które przez trzy ostatnie lat doprowadziły do upadku państwowych stadnin koni arabskich - twierdzi opozycja.
20.02.2019., 07:02h
– Dzisiaj mijają trzy lata od kiedy PiS zaczął dewastować stadniny hodowli konia arabskiego. To właśnie 19 lutego 2016 roku ówczesny minister podjął decyzję o wyrzucenie z funkcji szefa stadniny w Janowie Podlaskim i Michałowie. Mam nadzieję, że ministrowi Jurgielowi śnią się konie arabskie i jest koszmar - przypomniała na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Przypomnijmy, że dokładnie 3 lata temu, w ramach zmian kadrowych, wyrzucono z pracy Marka Trelę prezes stadniny w Janowie Podlaskim, Jerzego Białoboka ze stadniny w Michałowie oraz Anna Stojanowską, główną specjalistkę w Agencji Nieruchomości Rolnych (dzisiaj Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa).

– Niszczenie marki konia arabskiego to tylko trzyletnia praca ministrów Jurgiela i Ardanowskiego. 200 lat tradycji zniszczono w trzy lata. Składa się na to upadek aukcji Pride of Poland, bankructwo stadniny w Janowie Podlaskim oraz bankructwo stadniny w Michałowie - dodała posłanka PO Dorota Niedziela.  

Posłanki Platformy Obywatelskiej podczas konferencji prasowej w Sejmie przypomniały, że ostatnia aukcja Pride of Poland, była najgorszą pod względem wyników finansowych w swojej 49-letniej historii. Sprzedano na niej tylko 3 konie, po jednej klaczy z SK Janów Podlaski i SK Michałów i jedną z prywatnej hodowli, za łączną kwotę …254 tys. euro. Tymczasem jeszcze w 2015 r. na aukcji Pride of Poland sprzedano 24 konie za 4 miliony euro.

W przypadku stadniny w Janowie Podlaskim zysk z 3,2 mln w 2015 r. zjechał po trzech latach do straty w wysokości ok. 3 mln zł. Oficjalne powody kłopotów finansowych to tegoroczna …susza.

Nie lepiej jest w przypadku Michałowa gdzie  po raz pierwszy w swojej 66-letniej historii stadnina odnotowała za 2018 r. stratę w wysokości ok. 1 mln zł. A jeszcze na koniec 2015 r. w kasie stadniny było 2,4 mln czystego zysku.

Zdaniem opozycji obecny minister Jan Krzysztof Ardanowski, wbrew publicznym deklaracjom, nie radzi sobie z nadzorem nad tymi spółkami, dlatego PO żąda od premiera Morawieckiego rozliczenia winnych upadku polskich stadnin koni arabskich.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 15:10