StoryEditor

Co z gazem dla Europy i cenami surowca?

W Europie brakuje gazu, a jego ceny się wahają. Rosyjski dostawca, Gazprom, zapewnia jednak, że gaz dostarczany jest na czas. Jak to wpłynie na ceny nawozów i innych surowców do produkcji rolniczej?
03.11.2021., 15:11h

Zatrzymano przepompowywanie rurociągiem Jamał-Europa

Pompowanie gazu do Europy rurociągiem Jamał-Europa zatrzymało się rano w sobotę. Poinformowała o tym rosyjska agencja informacyjna TASS, powołująca się na dane europejskiego operatora gazu Gascade. Co więcej, zaczęło się cofanie gazu w odwrotnym kierunku.

Tak więc pompowanie gazu gwałtownie spadło od 09:00 do 10:00 czasu moskiewskiego, a w okresie od 10:00 do 11:00 całkowicie się zatrzymało.

Wg danych operatora Gascade, rozpoczęło się nawet odwrócenie gazu w małych ilościach rurociągiem w przeciwnym kierunku. Do tej pory rewers osiągnął prawie 168 tys. m3 na godzinę.

Transnarodowy gazociąg Jamał-Europa przebiega przez terytorium czterech krajów – Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec. Jego pojemność projektowa wynosi 32,9 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie.

Wypadek w Bułgarii na gazociągu TurkStrem

Z powodu wybuchu na bułgarskim odcinku TurkStream w rejonie wsi Vetren wstrzymano dostawy rosyjskiego gazu na Węgry, Rumunię i Serbię. Jak podała spółka zależna Bulgartransgaz, ofiar w rejonie wypadku nie ma, a specjalne grupy prowadziły prace konserwatorskie.

Według dyrektora wykonawczego firmy, Vladimira Malinova przyczyną wypadku był przestarzały system rur gazowych, który był ostatnio sprawdzony w 2016 roku.

Wypadek ten skomentował lider partii ABW (Alternatywa na rzecz Bułgarskiego Odrodzenia) Rumen Petkow:
"Mieszkańcy twierdzą, że średnica krateru, który powstał w wyniku wypadku, przekracza 50 metrów" – czytamy na Facebooku polityka.

Dzięki szybkiej reakcji i wysiłkom pracowników Bulgartransgaz prace remontowe zostały zakończone i dostawy gazu ziemnego do Serbii, Węgier i Rumunii zostaną wznowione.

Gazprom wypełnił magazyny 

29 października Gazprom osiągnął niezbędny poziom rezerwy gazu w rosyjskich podziemnych magazynach w wysokości 72,638 m3.

"Potencjalna maksymalna dzienna wydajność magazynu została podniesiona do poziomu 847,9 mln m3"– czytamy w oświadczeniu Gazpromu.

Według Gazprom, w ciągu 9,5 miesiąca 2021 roku firma wyprodukowała 399,4 mld m3 gazu (o 16,6% więcej niż w 2020 roku). Dostawy na rynek krajowy firma zwiększyła o 16,6%, a eksport do krajów dalekich – o 13,1% (do 152,2 mld m3).

Cena gazu w Europie wzrosła o ponad 2%

Cena gazu w Europie podczas wtorkowego handlu wzrosła o ponad 2%, po odmowie Gazpromu co do zarezerwowania dodatkowych mocy pompowania gazu przez Ukrainę i Polskę w I-III kwartale 2022 roku. Wynika to z danych londyńskiej giełdy ICE.

Cena grudniowych futures (transakcji pochodnych zawieranych na rynku giełdowym) na hubie TTF w Holandii (TTF – największy gazowy hub Starego Kontynentu) po opublikowaniu wyników aukcji na mocy pompowania gazu, wzrosła z 803 dolarów do 820 dolarów za 1 tys. m3. Jednak po natychmiastowym wzroście koszt gazu również szybko powrócił do poziomu 800 USD za 1 tys. m3.

Dzisiaj Gazprom nie zarezerwował dodatkowych mocy tranzytu gazu ziemnego przez Ukrainę w I-III kwartale 2022 roku. Rosyjski holding gazowy nie zarezerwował również na I-III kwartały 2022 roku zdolności do pompowania gazu rurociągiem Jamał-Europa przez Polskę.

Nowa pięcioletnia umowa Gazpromu i Mołdawii

Dostawy rosyjskiego gazu rozpoczęły się 1 listopada, wynika to z danych służby prasowej przedsiębiorstwa „Moldovagaz”.

– Rozpoczęły się dostawy gazu do Mołdawii na podstawie nowej umowy. Jego wartość w listopadzie określa się na podstawie formuły obliczania ceny osiągniętej w negocjacjach z Gazprom. Gaz jest dostarczany na tej samej trasie, przez terytorium Ukrainy – powiedział rzecznik firmy Alexander Barbov.

30 września wygasła umowa od 2008 roku, na mocy której Mołdawia nabywała gaz od Rosji. Negocjacje w sprawie podpisania nowej umowy rozpoczęły się jeszcze latem ubiegłego roku, ale strony do niedawna nie mogły dojść do porozumienia. Ostatecznie kraje podpisały 5-letnią umowę.

Jak zauważył Gazprom, strony podpisały protokół uregulowania bieżących problemów w sferze gazowej, a warunki przedłużenia umowy są korzystne dla obu stron.

Według wicepremiera Mołdawii, Andrei Spinu, Kiszyniów kupi gaz w cenie 450 dolarów za 1 tys. m3, czyli o połowę mniej niż cena październikowa. Jednocześnie strony zgodziły się przeprowadzić w 2022 roku audyt długu za gaz, zgromadzonego przez „Moldovagaz”.

Hiszpania: gaz w magazynach podziemnych wystarczy na 43 dni

Wicepremier, minister do praw ekologii i demografii Hiszpanii Teresa Ribera powiedziała, że w magazynach podziemnych królestwa zgromadzony gaz wystarczy tylko na kolejne 43 dni konsumpcji. Opowiedziała o tym w wywiadzie dla państwowej telewizji TVE.

Od 31 października Algieria wstrzymała dostawy gazu do Hiszpanii przez rurociąg Maghreb-Europe, który przebiega przez terytorium Maroka. Zawieszenie wiąże się z konfliktem między Algierią a Marokiem.

Jednocześnie Algieria zapewniła, że będzie nadal wypełniać swoje zobowiązania dotyczące gazu, przechodząc na dostawy przez rurociąg Medgaz biegnący bezpośrednio przez Morze Śródziemne z algierskiego złoża gazu Hassi R’Mel do Hiszpanii, a także dostarczając skroplony gaz ziemny zbiornikowcami (statek-cysterna, przeznaczony do transportowania materiałów płynnych). Algieria obiecała również, że w razie potrzeby zwiększy dostawy.

Jak zaznaczyła Teresa Ribera, Madryt prowadzi obecnie rozmowy zarówno z Algieria, jak i z Marokiem. Powiedziała, że Hiszpania ma nadzieję na zmniejszenie napięć w stosunkach Algierii i Maroka.

Zaprzestanie transportu gazu przez rurociąg Maghreb-Europe nastąpiło w związku z gwałtownym wzrostem cen gazu i niewystarczająco wypełnionymi przed nadejściem zimy magazynami gazu w Europie.

Maryia Khamiuk, oprac. al
fot. pixabayTop Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 11:21