Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dopłata do drewna, słomy, zbóż, pelletu i gazu – kwoty wsparcia, warunki i wnioski

Obrazek

 

Przyjęto już założenia do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z trudną sytuacją na rynku paliw. Wsparcie otrzyma wiele gospodarstw domowych. Jakie są kwoty wsparcia w zależności od źródła ciepła i jakie trzeba spełnić warunki?

Dorota Kolasińska6 sierpnia 2022, 12:54

Wszystkie gospodarstwa odczuwają wzrost kosztów związanych z ogrzewaniem. Ten rok jest szczególnie trudny, bo wzrost cen nośników energii jest drastyczny i sięga kilkudziesięciu procent. Podczas wczorajszej konferencji minister Anna Moskwa ogłosiła program pomocowy w postaci dodatku do źródeł ciepła.

Kto dostanie dodatek?

Dodatek będzie jednorazowy i obejmie takie źródła ciepła jak pellet drzewny, drewno kawałkowe lub inny rodzaj biomasy, m.in. brykiet drzewny, słoma lub ziarna zbóż lub skroplony gaz LPG albo olej opałowy. Dodatek otrzymają te gospodarstwa domowe, które złożyły deklarację o emisyjności budynków i rodzaju stosowanego źródła ciepła oraz opału. W tym przypadku nie ma progów dochodowych, a więc wsparcie otrzyma każdy, kto złoży wniosek do właściwego Urzędu Gminy względem miejsca zamieszkania. Termin składania wniosków kończy się 30 listopada. O pomoc finansową nie mogą wnioskować osoby, które złożyły już wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy.

Kwoty wsparcia do opału:

  • 3 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 390 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe na pellet drzewny albo inny rodzaj biomasy, w szczególności (brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż);
  • 1 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 530 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym;
  • 500 zł (liczba gospodarstw domowych: 150 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
  • 2 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 122 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania kocioł olejowy.

Pomoc dla właścicieli mieszkań

Oprócz tej pomocy Rada Ministrów podjęła także decyzję o wsparciu dla odbiorców ciepła na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej od wytwórców ciepła systemowego. Wsparcie będzie polegało na ustaleniu taryfy z rekompensatą dla przedsiębiorstw energetycznych.

Dzięki takiemu rozwiązaniu rząd ochroni odbiorców przed gwałtownym wzrostem cen i ograniczy podwyżki rachunków za ciepło. Zyskają na tym rozwiązaniu odbiorcy w  gospodarstwach domowych, wspólnoty mieszkaniowe, żłobki, szkoły, szpitale i domy pomocy społecznej zostaną objęte rządowym wsparciem i tym samym ograniczeniu ulegnie wzrost ich rachunków za ciepło.

Pułap, uprawniający do otrzymania wsparcia, ustala się na poziomie 103,82 zł /GJ dla ciepła z węgla i 150,95 zł/GJ dla ciepła z gazu. Tym samym ograniczeniu ulegnie wzrost rachunków za ciepło płaconych przez gospodarstwa domowe średnio o ok. 1012 zł w przypadku gdy źródłem ciepła jest węgiel i ok. 3900 zł gdy źródło ciepła zasilane jest gazem ziemnym. Odbiorcy będą musieli złożyć oświadczenia. Wsparcie będzie obowiązywało od października 2022 r.

Dodatkowo Sejm przyjął ustawę wzmacniającą bezpieczeństwo gazowe państwa. Zakłada ona m.in. przedłużenie do końca 2027 r. ochrony taryfowej odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola.

Oprac. dkol na podst. gov.pl

Fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)