StoryEditor

Jest akt oskarżenia za wyłudzenie 24 mln zł dopłat z ARiMR

Warszawska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec grupy producentów warzyw i owoców, która wyłudziła od ARiMR 24 miliony złotych dofinansowań. Oszuści składali fałszywe faktury, wnioski i kosztorysy, w ten sposób pozyskując dotacje.
23.11.2023., 14:33h

Zorganizowana grupa oszustów

Jak dowiedziało się Radio ZET, prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec grupy producentów m.in. warzyw i owoców, która oszukała Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 24 mln złotych i próbowała wyłudzić kolejne 4 miliony.

W cytowanym przez Radio ZET akcie oskarżenia prokuratura wymienia sposoby, jakich oszuści użyli do wyłudzenia pieniędzy z Agencji, m.in. używała fałszywych dokumentów, zawyżonych faktur i kosztorysów.

Rafał R. założył grupę R. i od drugiego wniosku dokonywał wyłudzeń refinansowań z ARiMR, przedkładając poświadczające nieprawdę faktury, specyfikacje, protokoły, kosztorysy, które były wystawiane ze "współdziałającymi" z grupą R. oskarżonymi. Wszystkie sprawy były konsultowane z Krzysztofem G., Andrzejem S., Maciejem T. Nadto szereg osób wspólnie i w porozumieniu współdziałało z oskarżonymi udzielając im pomocy w wyłudzeniu dofinansowań, jak sporządzająca kosztorysy Elżbieta M., czy podpisujący się pod nimi oraz pod protokołami Sławomir K. [...] Oskarżeni Krzysztof G., Andrzej S. oraz Maciej T.  "podzielili się" kwotą wyłudzonego dofinansowania z ARiMR, co pozwoliło na wypłatę podwyżek wynagrodzeń i premii w latach 2012-2015, mówi akt oskarżenia.

Zbudowali halę za ponad 38 mln zł

Oskarżeni producenci m.in. wybudowali sortownię za 38 mln złotych, a dofinansowanie otrzymali na podstawie nierzetelnie zawartej przez spółkę umowy oraz faktur, protokołów i kosztorysów poświadczających nieprawdę co do dat ich sporządzenia, rzeczywistych cen materiałów i usług,  zawyżonych co do zakresu wykonanych usług. Co więcej, za fałszywe faktury zapłacono, ale część pieniędzy została zwrócona pod pozorem zapłaty kaucji.

Organy ściągania w czasie śledztwa zabezpieczyły udziały w spółkach i nieruchomości warte ponad 34 mln zł. Oszustom do 10 lat pozbawienia wolności.  

Źródło: Radio ZET

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 14:16