Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Każdy kto chce mieszkać na wsi, powinien zobowiązać się notarialnie, że jest świadomy uciążliwości wynikających z produkcji rolnej

Obrazek

Nowych mieszkańców na wsiach wciąż przybywa. Niestety skargi „mieszczuchów” na hałas pracujących maszyn, a także zapachy, które są konsekwencją produkcji zwierzęcej, mocno utrudniają rolnikom prowadzenie działalności. Z tego względu coraz częściej mówi się o umocowaniu prawnym rolnictwa na terenach wiejskich.

Dominika Mulak19 kwietnia 2021, 11:44
Członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych cały czas podtrzymują swój wniosek w sprawie umocowania prawnego rolnictwa na terenach wiejskich, że należy przyjąć przepisy określające zasadę, że na wsi prowadzona jest produkcja rolnicza.

– Teren i infrastruktura wiejska służą do prowadzenia działalności rolniczej (w tym produkcji zwierzęcej), a ludność, która chce zamieszkać na wsi powinna zaakceptować prowadzenie działalności rolniczej i jej konsekwencje: produkcja zwierzęca - zapachy, obornik, hałas pracujących maszyn jak również całodobową pracę (żniwa, siewy zbóż) – podaje KRIR.

Niestety osiedlanie się co rusz nowych mieszkańców na terenach wiejskich, a co za tym idzie, ich skargi na uciążliwy hałas, zapach z hodowli, czy też zapylenie, mocno utrudniają pracę rolnikom. Problem ten, niestety stale się pogłębia, dlatego dyskutuje się o tym, aby „mieszczuchy”, które chcą zamieszkać na wsi, zobowiązały się notarialnie, że są świadome uciążliwości wynikających z produkcji rolnej.

– 12 kwietnia br. Krajowa Rada Izb Rolniczych wniosła do MRiRW o systemowe rozwiązanie w tym zakresie i stworzenie podstaw prawnych zabezpieczających prowadzenie produkcji rolnej na obszarach wiejskich np. poprzez obowiązkowe zobowiązania przy aktach notarialnych kupujących nieruchomości na obszarach wiejskich, że są świadomi, że na tym terenie  prowadzona jest produkcja rolna i mogą występować uciążliwości z nią związane – dodaje.

Źródło: www.krir.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)