StoryEditor

Koronawirus: Nawet 7 tys. euro z PROW dla rolników dotkniętych kryzysem

W piątek posłowie do PE zwiększyli wsparcie kryzysowe z unijnego funduszu rozwoju obszarów wiejskich, które państwa UE powinny wkrótce móc wypłacić rolnikom i małym przedsiębiorstwom z sektora rolno-spożywczego. Teraz rolnicy będą mogli sięgnąć po nawet 7000 euro.
20.06.2020., 18:06h
Aby pomóc rolnikom oraz małym przedsiębiorstwom z sektora rolno-spożywczego szczególnie dotkniętym kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa, Parlament Europejskim zatwierdził instrument nadzwyczajny, który pozwoli państwom członkowskim UE na wykorzystanie środków unijnych pozostałych z ich programów rozwoju obszarów wiejskich na wypłatę jednorazowej, ryczałtowej rekompensaty.

W piątek (19 czerwca) posłowie do Parlamentu Europejskiego podjęli decyzję o zwiększeniu wsparcia kryzysowego. Teraz rolnicy będą mogli sięgnąć po nawet 7000 euro, czyli o 2000 euro więcej niż proponowała Komisja Europejska. Pułap wsparcia dla MŚP z sektora rolno-spożywczego powinien pozostać na poziomie 50 000 euro, zgodnie z pierwotnym wnioskiem Komisji.

Posłowie do PE postanowili również dać państwom członkowskim więcej czasu na wypłacenie wsparcia. Przedłużyli oni termin płatności do 30 czerwca 2021 roku, ale wnioski o wsparcie będą musiały zostać zatwierdzone przez właściwe organy przed 31 grudnia 2020.

Teraz projekt rozporządzenia zostanie przedłożony Radzie do ostatecznego zatwierdzenia.

Źródło: Parlament Europejski
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 03:04