StoryEditor

Kryzys na rynku kwiatów. Żadna pomoc nie została jeszcze wypłacona

Producenci kwiatów w związku z drugą falą pandemii koronawirusa notują 45 proc. spadek sprzedaży. Sytuację pogorszyło nagłe zamknięcie przez rząd cmentarzy tuż przed 1 listopada. Producenci chryzantem złożyli z tego tytułu wnioski o rekompensaty finansowe na kwotę ponad 86 mln zł. 
24.11.2020., 08:11h
Podczas pierwszej fali pandemicznej od marca do kwietnia, na skutek wprowadzonych obostrzeń, miało miejsce praktycznie całkowite wstrzymanie sprzedaży kwiatów. Potem od maja obserwowaliśmy powolne odbudowywanie się rynku i wzrost zainteresowania konsumentów. Ale obecnie jesteśmy świadkami drugiej fali Covid-19 i kolejnych obostrzeń, z którymi borykają się producenci kwiatów w całej Unii Europejskiej. Z danych Polskiego Związku Ogrodniczego w Poznaniu popyt liczony, rok do roku, spadł we wrześniu do poziomu 30 proc., a w październiku i pierwszej połowie listopada do 45 proc. Sytuację w listopadzie gwałtownie pogorszyła nagła decyzja rządu o zamknięciu cmentarzy. 


Producenci chryzantem, którzy najbardziej na tym ucierpieli, mogą teraz skorzystać z rządowego programu pomocy. Posiadacze co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych i 200 sztuk chryzantem ciętych w pełnej fazie dojrzałości mogli do 6 listopada zgłosić się do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem. Stawki pomocy zostały ustalone na poziomie:
  • 20 zł za sztukę przy chr...
Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 23:56