StoryEditor

Kryzys na rynku mleka

Komisja Europejska przewiduje utrzymanie się niskich cen skupu mleka co najmniej do końca 2016 r. – poiformowali przedstawiciele ministerstwa rolnictwa podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa. Wiceminister Jacek Bogucki przyznał, że sytuacja na rynku jest bardzo trudna i wyjaśnił co rząd robi, aby zminimalizować kryzys.
08.06.2016., 17:06h

Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa zaczęło się nietypowo od wystąpienia Królowej Mleka, która przekonywała do konsumpcji produktów mleczarskich. Potem wszyscy uczestnicy posiedzenia mieli okazję wznieść toast szklanką mleka. I dopiero wtedy przystąpiono do realizacji porządku obrad.

Sytuacja jest trudna i wynika z nierównowagi podażowo - popytowej na rynku krajowym i unijnym. Nadwyżki to efekt zwiększonej produkcji mleka po zniesieniu kwotowania produkcji mleka w UE oraz zmniejszeniem popytu ze strony krajów rozwijających się oraz embarga rosyjskiego – tłumaczył wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Rośnie skup mleka

Niestety, problem narasta, bo dynamika skupu mleka jest wciąż bardzo wysoka. Przez pierwsze trzy miesiące tego roku skup w Polsce wzrósł o 10%, a w UE o 7,4%.

Szacunkowa średnia cena skupu mleka w kwietniu w UE na poziomie 27,62 euro/kg jest niższa o ok. 12% w porównaniu z ceną sprzed roku, a od początku roku obniżyła się o 6,4%. W Polsce cena skupu za kwiecień wynosiła 25,41 euro/kg i była niższa niż rok wcześniej o 13,4%. Ceny skupu mleka w Polsce są niższe niż w UE o 8%!!!

Niskie ceny

W efekcie średnia cena podstawowych przetworów mlecznych na rynku unijnym są niższe niż rok temu o 14%, 19% i 22% odpowiednio dla OMP, masła i serów. Z kolei w Polsce ceny tych przetworów w pierwszym tygodniu maja br. Były niższe w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego o 17%, dla masła, OMP oraz serów 12-13%.

– W związku z trudną sytuacją na rynku mleka praktycznie na każdym posiedzeniu Rady Ministrów UE podejmujemy temat rynku mleka. Wnioskujemy o uruchomienie wsparcia z budżetu unijnego. Zarówno w postaci wsparcia bezpośredniego jak i przeznaczenia środków na siatkę bezpieczeństwa poprzez zwiększenie cen interwencyjnych oraz limitów interwencyjnych oraz zwiększenia wydatków na promocję i zwiększenia spożycia w celu trwałego zdjęcia nadwyżek z rynku – tłumaczył działania rządu wiceminister Jacek Bogucki.

KE musi zmienić podejście

Waldemar Broś z Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich powiedział, że KZSM będzie wspierać takie działania ministerstwa rolnictwa, a Komisja Europejska powinna zmienić swoje podejście do pomocy dla sektora mleczarskiego. Jego zdaniem, sam mechanizm prywatnego przechowalnictwa jest nie wystarczający, a najważniejsze jest pozbycie się nadwyżek towaru zagranicę.

Tymczasem dane dotyczące handlu zagranicznego też są niepokojące. Wolumen eksportu za 2015 rok wprawdzie wzrósł o 8,9%, ale wartościowo sprzedaliśmy zagranicę mniej o 15,7%. Ministerstwo rolnictwa uspokajało przedstawicieli spółdzielni mleczarskich, że import w 2015 roku spadł zarówno w ujęciu ilościowym jak i wartościowy. 

Obecni na sali rolnicy poruszyli również sprawę wolnego tempa wypłat dopłat bezpośrednich. Wiceminister Jacek Bogucki zapewnił, że termin 30 czerwca nie jest zagrożony, a od przyszłego roku zmieni się sposób wypłacanie unijnych dotacji tak, aby uniknąć tegorocznych opóźnień.  wk

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. maj 2024 22:29