StoryEditor

Kurs Franka przekroczył 4 zł!

To czarny czwartek na rynku walutowym i złe informacje dla wszystkich, którzy posiadają kredyty we frankach szwajcarskich. Dziś w południe kurs tej waluty przekroczył poziom 4 zł i w dalszym ciągu wykazuje tendencję rosnącą. 
15.01.2015., 13:01h

Wszystko za sprawą dzisiejszej decyzji Centralnego Banku Szwajcarskiego, który ogłosił, że przestaje bronić kursu franka wobec euro i obniżył główną stopę procentową. To spowodowało gwałtowną reakcję rynków walutowych. W Polsce kurs franka dziś w południe przekroczył 4 zł, a jego wartość zmienia się dosłownie z minuty na minutę. Niektórzy traderzy przez pewien czas nie wiedzieli, ile dokładnie kosztuje frank, ponieważ ich systemy się zawiesiły. Co to oznacza dla konsumentów? Raty kredytów zaciągniętych we frankach będą wyższe. Ucierpią przede wszystkim ci, którzy zaciągali kredyty w latach 2009-2011, gdy kurs franka szwajcarskiego nie przekraczał jeszcze 3 zł.

Zdaniem analityków decyzja Centralnego Banku Szwajcarskiego będzie miała długofalowe skutki ekonomiczne, a kurs franka w Polsce utrzyma się przez długi czas powyżej 4 zł. Dotychczas Szwajcarzy bronili minimalnego kursu franka szwajcarskiego do euro (1,2 franka = 1 euro). Deklarowali podtrzymanie takiego stanu rzeczy jeszcze miesiąc temu. Teraz niewykluczone, że kurs franka zrówna się z kursem euro. bcz

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 18:20