StoryEditor

List w sprawie mleka i produktów mlecznych

Mleczarnie i producenci mleka w liście do Krzysztofa Jurgiela i Mateusza Morawieckiego protestują przeciwko polityce obniżania cen przez sieci super– i hipermarketów. Ich zdaniem takie postępowanie to próba destabilizacji, a nawet likwidacji całego rynku mleczarskiego w Polsce. Handel żąda od producentów obniżek cen gotowych wyrobów nawet rzędu 20%.
06.02.2017., 09:02h

„Po raz kolejny na polskim rynku obserwujemy niepokojące działania sieci handlowych destabilizujące rynek mleczarski oraz próby wpływania na redukcję cen płaconych za mleko polskim rolnikom”. Tak zaczyna się list podpisany przez szefów Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Polskiej Izby Mleka oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, który został skierowany na ręce ministra rolnictwa oraz ministra rozwoju i finansów.

Drastyczne obniżki cen

Co tak oburzyło organizacje zrzeszające rolników, producentów i przetwórców mleka? Przede wszystkim drastyczna polityka obniżania cen wyrobów mleczarskich stosowana przez sieci handlowe wobec polskich dostawców. Zdaniem organizacji, które podpisały się pod listem, kryzys na europejskimi i światowym rynku poważnie ograniczył produkcję mleka w krajach Unii Europejskich, co będzie zauważalne przez najbliższe lata.

Wzrost cen skupu mleka to rekompensata

Zdaniem mleczarzy, Komisja Europejska podjęła szereg działań, których celem jest ustabilizowanie cen na rynku mleka oraz stopniowe wychodzenie z kryzysu. Te działania trwają nadal i są podejmowane zarówno przez Brukselę, jak i polskie ministerstwo rolnictwa. Wprawdzie w ostatnim czasie na rynku można zaobserwować wzrost cen skupu za mleko, ale – zdaniem organizacji – to rekompensata za straty jakie rolnicy ponieśli w ostatnim czasie.

Dlatego z wielkim niepokojem rolnicy i przetwórcy obserwują żądania obniżki cen za oferowane produkty wystosowane przez sieci handlowe wobec dostawców produktów mleczarskich. „Złożone przez Państwa propozycje bezwzględnego zredukowania cen produktów mleczarskich obniżają rentowność produkcji do poziomu do poziomu poniżej kosztów wytworzenia produktu i mogą być uważane za krok w kierunku likwidacji sektora mleczarskiego w Polsce” – napisali sygnatariusze listu.

Tylko dialog

Organizacje mleczarskie wezwały sieci do zaprzestania obniżania cen u dostawców oraz podjęcia współpracy i dialogu. Jego celem ma być budowanie stabilnej i zrównoważonej sytuacji na rynku mleka i jego produktów.   wk

Fot. Sierszeńska

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 14:17