StoryEditor

Minister rolnictwa określił priorytety na najbliższe cztery lata

Wyrównanie dopłat bezpośrednich do poziomu średniej europejskiej – uznał za swój najważniejszy priorytet Jan Krzysztof Ardanowski. Czym jeszcze chce się zajmować minister rolnictwa w najbliższych 4 latach?
05.12.2019., 10:12h
Rozwój  polskiego rolnictwa jest potrzebny państwu i społeczeństwo. Nie stagnacja, ale rozwój – rozpoczął swoją konferencję prasową minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, na której przedstawił listę swoich priorytetów na najbliższe 4 lata. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienił wyrównanie dopłat bezpośrednich. – Jesteśmy liczącym się partnerem w Unii Europejskiej. Nie sprawdziły się przypuszczenia wielu, że po wejściu do Unii Europejskiej będziemy rynkiem zbytu. Staliśmy się znaczącym eksporterem. W zeszłym roku było to 30 mld euro. jesteśmy znaczącym graczem na rynku globalnym. Ale rolnictwo było konkurencyjne musi by traktowany w podobnym poziomie wsparcie – przekonywał J. K. Ardanowski, który zwrócił uwagę, że obecnie nie ma niższych kosztów produkcji w Polsce, które by uzasadniały niższe wsparcie bezpośrednie w Polsce.

Minister zwrócił uwagę, że nierówne dopłaty bezpośrednie będą zawsze, gdyż kraje, gdzie dopłaca się do cytrusów czy oliwek zawsze będą miały większe wsparcie. Dlatego celem Polski powinno być wyrównanie  dopłat bezpośrednich do minimum poziomu średniej europejskiej. W realizacje tego celu ma być wybór Janusza Wojciechowskiego na unijnego komisarza ds. rolnictwa a także ogólna tendencja zmiany Wspólnej Polityki Rolnej w kierunku wsparcie dla małych i średnich oraz ograniczenie wsparcia dla dużych (capping). Minister zwrócił uwagę na wysokie wsparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej wśród rolników. 
W swoich pracach minister Ardanowski zapowiedział także branie pod uwagę zmian klimatycznych, gdyż jego zdaniem rolnictwo oddziałuje na klimat jak i klimat na rolnictwo.

Kolejnym priorytetem będzie zapewnienie bezpieczeństwa żywności. Wprawdzie polski system działa dobrze, ale będzie zmieniany. – Będziemy ten system. Podejmiemy dyskusję z ministrami nad wspólną instytucją bezpieczeństwa żywności. Ale nie będę na siłę wprowadzał tego rozwiązania w czasie walki z ASF – powiedział minister nawiązując do planów powołania Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Na razie planuje się połączenie żywnościowej części Inspekcji Handlowej z Inspekcją Jakości Handlową Artykułów Rolno–Spożywczych.

W kolejce czeka także ustawa o zmianach w zasadach nadzoru nad rzeźniami, która przewiduje m.in. wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej oraz redukcję możliwości zlecania nadzoru nad rzeźniami tzw. lekarzom wyznaczony. Te działania mają znaleźć się w rękach lekarzy weterynarii będących etatowymi pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej. – Tylko państwo w Unii Europejskiej ze swoim aparatem może zagwarantować wobec innych krajów, że panuje nad bezpieczeństwem żywności – przekonywał minister Ardanowski.

Minister poinformował, że polecił swoim służbom sprawdzenie czy jest możliwość powrotu do pierwotnej nazwy Polska Dobra Żywność z obecnej Poznaj Dobrą Żywność.

Minister zadeklarował również, że nie będzie zmian w zasadach obrotu ziemią rolniczą. – Ziemie musimy chronić, bo jest jej coraz mniej szczególni ziemie najwyższych klas – dodał Ardanowski.

Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że jest zadowolony z obecnego kierownictwa Agencji Restrukturyzacji chociaż jednocześnie wymaga likwidacja przeregulowań i nadmiernych wymogów wobec rolników.

Prezes ARiMR poinformował, że Agencja wypłaciła już ponad 10,8 mld zł zaliczek dopłat bezpośrednich i teraz przystępuje do wypłaty płatności końcowych. Z kolei w przypadku PROW Agencja ma już 60% zakontraktowanych środków i 39% wypłaconych środków.    wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 04:53