StoryEditor

Trójfilarowy system ubezpieczeń rolnych proponuje EFRWP. Co to oznacza dla rolników?

Obecny system ubezpieczeń rolnych wymaga reformy, gdyż jest niepełny, chroni tylko przed niektórymi ryzykami i to w ograniczonym zakresie – twierdzi Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i proponuje zmiany. Niezbędne jest stworzenie trzyfilarowego systemu ubezpieczeń, dostosowanego do potrzeb rolników oraz zmian klimatu i warunków produkcji rolnej. 
12.12.2022., 11:12h
Podczas śniadania prasowego zorganizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej zaprezentowano raport pt:. „Ubezpieczenia ryzyk w produkcji rolnej w Polsce. Koncepcja ewolucji systemu ubezpieczeń rolnych”. 

– Największym niedomaganiem obecnie funkcjonującego systemu jest brak powszechnego rozwiązania w sposób kompleksowy kwestii ubezpieczeń od występowania zjawisk klęskowych czyli np. suszy lub chorób zakaźnych. Gdy występuje poważniejsza klęska to wkracza państwo bo to jest nieubezpieczone. Tymczasem rośnie wartość produkcji a jednocześnie mamy do czynienia z coraz bardziej gwałtownymi zjawiskami pogodowymi – powiedział na wstępie poseł Marek Zagórski, który podkreślił potrzebę zbudowanie rozwiązań systemowych, które zagwarantowałyby stabilną ochronę pracy rolników, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb.

Jakie straty w ostatnich latach ponoszą rolnicy? 

Oszacowane straty w latach 2017-2020 to łącznie 24,8 mld zł (średnio 574 zł / ha pow. uprawnej rocznie). Same szkody suszowe wyceniono na 17,7 mld zł i dotknęły łącznie w tym okresie 10,3 mln ha (410 zł rocznie na każdy ha uprawny w Polsce). 

– Tylko w j...
Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 10:07