StoryEditor

Opolszczyzna po powodzi: 530 gospodarstw rolnych poszkodowanych, ponad 5,5 tys. ha zalanych

Opolszczyzna jest regionem, gdzie rolnictwo wskutek wrześniowych powodzi ucierpiało najbardziej. Co z resztą pokazują wstępne szacunki Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W sumie poszkodowanych zostało 530 gospodarstw rolnych, jednak są to dane na koniec października, a szacowanie szkód przed komisje klęskowe jeszcze nie dobiegło końca…

30.10.2024., 15:55h

– Według danych zgromadzonych na dzień 28.10.2024 r., w powodzi na terenie woj. opolskiego, zostało poszkodowanych ok. 530 gospodarstw rolnych, łącznie w 24 gminach. Szacunkowa wartość zalanej powierzchni gospodarstw wynosi ok. 5 563 ha. Ww. dane są danymi szacunkowymi, które każdego dnia ulegają zmianie – wskazuje w odpowiedzi przesłanej do naszej redakcji, w związku z prośbą o przekazanie informacji nt. szacowania strat po powodzi, Marek Świetlik, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Szacowanie strat na półmetku

Dyr. Marek Świetlik podkreśla, że proces pomocy producentom rolnym poszkodowanym przez skutki wystąpienia negatywnych zjawisk atmosferycznych polega w pierwszej kolejności na tym, że producent rolny może złożyć do określonego urzędu gminy/miasta wniosek o oszacowanie szkód spowodowanych wystąpieniem np. powodzi. Komisje Wojewody ds. szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, po weryfikacji ww. wniosku/wniosków, dokonują oględzin gospodarstw rolnych poszkodowanych rolników, w celu oszacowania zakresu oraz wartości strat.

– Kolejno, Komisje powołane przez Wojewodę sporządzają protokoły z oszacowania szkód, które następnie przekazywane są do wojewody, celem ich weryfikacji i zatwierdzenia. Protokoły, w których wartość strat przekracza 30% średniej rocznej produkcji, opatrywane są podpisem wojewody/z upoważnienia Wojewody Opolskiego. Po weryfikacji i zatwierdzeniu protokołów z oszacowania szkód, są one przekazywane do poszczególnych urzędów miast lub gmin, które finalnie mają obowiązek przekazać je określonym, poszkodowanym producentom rolnym. Poszkodowani rolnicy, po otrzymaniu protokołów (stanowiących załącznik do wniosku składanego w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), mogą składać ww. wnioski wraz z protokołami do właściwych oddziałów powiatowych ARiMR – wyjaśnia dyrektor Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Dodaje, że wybrane urzędy gmin i miast z terenu woj. Opolskiego częściowo przesłały już pierwsze sporządzone protokoły z oszacowania zakresu i wysokości szkód powstałych w wyniku wrześniowej powodzi, celem ich weryfikacji i zatwierdzenia.

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. listopad 2024 14:49