StoryEditor

Ostatecznie 19 państw powiedziało GMO - NIE

19 państw unijnych opowiedziało się za zakazem uprawy GMO na terytorium swojego kraju.
19.10.2015., 13:10h

30 września br. zakaz uprawy GMO zdeklarowała: Łotwa, Grecja, Chorwacja, Francja, Austria, Węgry, Holandia, Polska, Litwa, Belgia (Walonia), Wlk. Brytania (Szkocja, Walia i Irlandia Płn.), Bułgaria, Cypr oraz Niemcy. A trzy dni później do tej grupy dołączyły także: Włochy, Dania, Luksemburg, Malta i Słowenia.

Wszystkie te państwa wybrały opcję I, czyli wyjścia w uprawy GMO (opt-out), tj. zgłoszenie wyłączenia z dystrybucji całego kraju (lub regionu), zatem i uprawy danej odmiany producentowi nasion Producent z kolei ma jeden miesiąc na wystosowanie odpowiedzi. Jeśli tego nie zrobi, automatycznie jest to uznawane za akceptację. Natomiast opcja II zakłada wprowadzenie zakazu uprawy GMO, powołując się na argumenty etyczne, lub związane z ochroną przyrody, lub celami polityki rolnej i ochrony środowiska, ewentualnie z przyczyn socjalno-ekonomicznych i współistnienia np. GMO z rolnictwem ekologicznym – informuje FAMMU/FAPA.

W wyniku skorzystania z klauzuli I wyłączono z uprawy jedyną dopuszczoną do tej pory odmianę GMO - kukurydzę MON810 oraz kilka odmian, które były w kolejce do autoryzacji.  Opr. ag na podst. FAMMU/FAPA

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 23:12