StoryEditor

Pomoc do jałówek i mleka: znamy terminy!

Tak jak zapowiadaliśmy, ARR opublikowała nabór na dwie nowe formy pomocy producentom mleka: dopłatę do zakupu jałówek hodowlanych oraz z tytułu ograniczenia skali dostaw. Od kiedy można składać wnioski?
06.07.2017., 20:07h
Jak informuje Agencja Rynku Rolnego, pomoc skierowana do producentów mleka w formie refundacji części kosztów zakupu jałówek hodowlanych ras mlecznych będzie przysługiwała do nie więcej niż 30 sztuk tych zwierząt, zakupionych w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 lipca 2017 roku.

Dofinansowanie dotyczy jałówek mających w dniu zakupu powyżej 3 miesięcy i nie więcej niż 24 miesiące, zgłoszonych do rejestru zwierząt gospodarskich, dla których wystawiono świadectwo potwierdzające ich pochodzenie oraz o urodzonych w stadach objętych oceną wartości użytkowej bydła.

Do otrzymania pomocy będzie uprawniony producent mleka, który w dniu złożenia wniosku będzie posiadał w siedzibie stada krowy typu użytkowego mleczny lub kombinowany, mające powyżej 24 miesięcy, albo nie posiadał w tym dniu krów, według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oraz sprzedał w 2016 r. podmiotom skupującym mleko nie mniej niż 5 tys. kg mleka.

Dodatkowo hodowca będzie zobowiązany do utrzymywania zakupionych jałówek hodowlanych (do których otrzyma dofinansowanie) nie krócej niż do 31 lipca 2020 roku.

Szczegóły można znaleźć w opublikowanych przez ARR: „Warunkach udzielenia pomocy  w formie refundacji kosztów zakupu jałówek hodowlanych ras mlecznych” (kliknij żeby pobrać).

Drugi nabór dotyczy pomocy z tytułu zmniejszenia sprzedaży mleka. Tym razem żeby się o nią ubiegać dany producent mleka musi posiadać (w dniu składania wniosku, w siedzibie stada) krowy typu użytkowego mleczny lub kombinowany mające powyżej 24 miesięcy.

Drugi kluczowy warunek to sprzedanie w okresie od 1 lutego 2017 r. do 30 kwietnia 2017 r. mleka podmiotom skupującym mleko w ilości mniejszej niż ilość mleka sprzedana w analogicznym okresie roku ubiegłego. Skala ograniczenia dostaw nie może być jednak mniejsza nić 1000 kg mleka, zaś dostawy w 2016 r. nie mogą być mniejsze niż 15 tys. kg mleka. Maksymalna pomoc wyniesie do 0,61 zł za 1 kg mleka, a w przeliczeniu na stado będzie udzielana od kwoty 50 zł.

Szczegóły można znaleźć w opublikowanych przez ARR: „Warunkach udzielania pomocy z tytułu zmniejszenia sprzedaży mleka” (kliknij żeby pobrać).

Nabór wniosków o udzielenie pomocy w formie refundacji kosztów zakupu jałówek hodowlanych ras mlecznych a także z tytułu zmniejszenia sprzedaży mleka będzie prowadzony od 10 lipca 2017 r. do 31 lipca 2017 roku!

W obu przypadkach wypłata pomocy finansowej nastąpi w terminie 21 dni od daty wydania decyzji o jej przyznaniu, jednak nie później niż do 30 września 2017 roku.
 
opr. mj/ARR
Fot. Jajor
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. maj 2024 00:04